- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове На Свјетски дан борбе против бјеснила почело чипов...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
На Свјетски дан борбе против бјеснила почело чиповање и вакцинација паса
Објављено: 28.09.2019. • 18:50 Аутор: МПРР - УБХВФП
У ветеринарским амбулантама у Црној Гори данас је почела идентификација и регистрација паса, чиповањем. Истовремено, обављаће се и вакцинација паса против бјеснила.
Акција чиповања и издавања пасоша за псе, која се се по први пут у Црној Гори спроводи на организован начин, почела је на Свјетски дан борбе против бјеснила - 28. септембар, који се широм свијета обиљежава с циљем подсјећања на важност мјера за искорјењивање ове опасне заразне болести која се на људе углавном преноси уједом паса. Захваљујући активностима које Министарство пољопривреде и руралног развоја и Управа за безједност хране, уз подршку ЕУ пројекта, спроводи на превенцији путем оралне вакцинације лисица, као и вакцинације паса у склоништима за напуштене животиње, ни један случај бјеснила у Црној Гори није забиљежен од 2012. године, ни код домаћих, ни дивљих животиња.
Званичан почетак акције чиповања паса обиљежен је данас у ветеринарској амбуланти „Анимавет“ у Подгорици, у присуству представника Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове која је у претходном периоду интензивно радила на успостављању система за идентификацију и регистрацију паса.
Директорица Управе Весна Даковић истакла је велико очекивање од ове акције, прије свега, у дијелу праћења здравственог статуса обиљежених животиња, као и обезбјеђивања веће нивоа одговорности власника животиња који ће сада бити јасно препознати. Обиљежавање паса и вакцинација против бјеснила, како је казала, допринијеће заштити животиња од бјеснила и посљедично заштити здравља људи.
„Чиповање паса биће значајно за унапређење заштите здравља паса и њихову добробит и допринијеће рјешавању бројних, посљедњих година све израженијих изазова везаних за популацију паса, од неодговорног власништва, нехуманог односа људи према псима, случајева уједа паса, али и рјешавање проблема паса луталица. На рјешавању ових проблема радило се интензивно посљедњих двије године кроз рад Савјета за заштиту животиња који је формирала Влада Црне Горе. Постигли смо значајне искораке на том плану, а почетак акције чиповања је круна досадашњих напора“, казала је директорица Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Весна Даковић подсјећајући да је у претходне три седмице спроведена кампања за одговоно држање паса, уз подршку ЕУ партнера.
Идентификацији паса подлијежу сви пси који нијесу идентификовани у складу са прописима, као и новорођени пси, најкасније 90 дана од датума рођења, односно приликом прве вакцинације против вирусних болести или напуштања легла.
Интересовање власника паса који су јутрос довели своје љубимце у ветеринарску амбуланту Анимавет на чиповање и вакцинацију било је велико. Доктор ветеринарске мединицине Бранко Живковић казао је да је процес обиљежавања животиње чипом једноставан и безбједан за животиње. „Након уношења података у базу у сваком моменту се може провјерити власништво животиње, а и власници стичу један од неопходних услова да свог љубимца могу водити ван граница Црне Горе. Микрочип је трајан и прати животињу до краја живота“, казао је Живковић.
Идентификација и регистрација паса, како је раније одлучено, спроводиће се кроз Програм обавезних мјера здравствене заштите животиња који се финансира из Агробуџета. Партиципација власника је 2€ по обиљеженом и вакцинисаном псу.
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове
Везани чланци:
17. Симпозијум о заштити биља у Мостару 20.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?