- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Црна Гора фокусирана на дигитални трансформативни ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Црна Гора фокусирана на дигитални трансформативни талас
Објављено: 30.09.2019. • 19:09 Аутор: МЕК
„Информационо-комуникационе технологије представљају можда до сада и највећу шансу за економски раст, повећање конкурентности и трансформацију привреде и друштва у нашем региону. Подршка дигиталној трансформацији Западног Балкана експлицитно је и снажно дата усвајањем Дигиталне Агенде за ЗБ која је тзв. Софијском декларацијом маја 2018. године подржана од стране свих предсједника Влада у региону“, казао је данас државни секретар Министарства економије Милан Срзентић на Међународној конференцији „Регулаторна дјелатност у сектору електронских комуникација“ која се одржава у Будви.
Дигиталном агендом су обухваћени пројекти из области развоја широкопојасног приступа интернету, дигиталних вјештина, роминга, сајбер безбједности, дата економије, подршке старт-уп предузетништву и други.
Црна Гора је фокусирана на дигитални трансформативни талас, на могућности које он пружа и на носиоце промјена које долазе. Државни секретар Срзентић је рекао да смо у области електронских комунација ускладили прописе са европским регулаторним оквиром и својим политикама омогућили инвеститорима стабилан инвестициони амбијент. Црна Гора ће ускоро започети и рад на припреми законских прописа у циљу транспоновања новог ЕУ акија, или новог Телекомуникационог кода Европске Уније, у наш правни систем. Поздрављамо и најављене активности Агенције за наредну годину, а које се тичу израде Стратегије увођења мрежа и услуга Пете генерације у Црној Гори и техничких припрема за е-аукцију.
„Управо ова напредна мобилна технологија представља главну карику повезивања у времену које је пред нама. Досадашње технологије омогућавале су, углавном, комуникацију између људи и приступ глобалној интернет мрежи, укључујући и бројне услуге са додатом вриједношћу. Са друге стране, мреже Пете генерације обећавају свијет у којем нијесу повезани само људи, већ се и објекти повезују и комуницирају - како међусобно, тако и са људима“, истакао је Срзентић.
Речено је да промјена од 4Г ка 5Г није само ствар већих брзина, нових базних станица и нове корисничке опреме. Као никада до сада, потребан је развој заснован на синергији научно-истраживачких кругова, привреде и јавног сектора.
Срзентић је такође казао да су политике Владе Црне Горе, као и већине влада у региону, снажно усмјерене ка стимулисању и јачању иновативности као фактора даљег привредног развоја, што ће, врло брзо, дати видљиве и одрживе резултате и закључио да су “Кључни правци нашег дјеловања наставак активности на унапријеђењу пословног амбијента за развој дигиталне инфраструктуре, финансијска и институционална подршка развоју иновација, као и повезивање научно-истраживачких и предузетничких кругова у циљу стварања нових вриједности које ће нас, као појединце и као друштво, учинити конкурентним на глобалном дигиталном тржишту.“
Конференција се ове године одржава 17. пут по реду и један је од водећих скупова регулатора на ком се расправља о различитим аспектима регулације тржишта електронских комуникација.
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
БИРО ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ
Везани чланци:
Извјештај о спроведеној јавној расправи - Закон о измјенама и допунама Закона о услугама 30.12.2024.
Завршена друга Обука о корпоративном управљању 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?