- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Свечано отворени 9. Дани науке!
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Свечано отворени 9. Дани науке!
Објављено: 02.10.2019. • 16:33 Аутор: Министарство науке
Синоћ је у Парку Дворца Пертровића на Крушевцу свечано отворен девети по реду фестивал Дани науке. Фестивал ће трајати до 05. октобра, а посјетиоци ће имати прилике да уживају у поставкама у чак десет градова широм Црне Горе.
Сами догађај отворила је министарка науке др Сања Дамјановић, која је истакла да је развој технологија данас достигао невјероватне домете. “Међутим, знање кроз вјековни развој науке, тек отвара врата бројним примјенама и развоју нових технолошких инструмената у циљу рјешавања друштвених и економских изазова, посебно кроз дигитализацију”, казала је министарка. Она се у свом обраћању осврнула на значај науке и иновација, као и на младе људе чија су енергија и креативност кључни у покретању новог таласа привреде у Црној Гори. „Кроз низ конкурса настојимо да ојачамо иновативне подухвате предузећа и универзитета, а покрећемо и програм за убрзавање квалитетних стартап пројеката. Такође, атрактивне стипендије за докторска истразивања дају простор младим људима да истакну своју важну улогу у развоју нашег друства", рекла је Дамјановић.
Министарка науке истакла је да девето издање Отворених дана науке има додатну важну мисију, а то је да укаже да је улога свих грађана у процесима развоја и коришћења технологија од пресудног значаја.
"Грађани треба да укажу на смјер развоја технологија, јер од иновација и технологија данас посебно се очекује да дају квалитетна и одрзива рјешења за велике проблеме наше планете, као сто су климатске промјене, честе болести, безбједна храна за све, отпад... Ово су теме које се тичу сваког грађанина", закључила је она.
Поред министарке Дамјнаовић, присутнима се обратила и предсатвница Института за биомедицинска истраживања у Дармштату, гђа Ивон Лајфелс која је казала да се ове године обиљежава 150 година од успостваљања Периодног система елемената, а да је на њиховом Институту пронађено 6 нових елемената. Она је указала на чињеницу, да акцелератор “Фаир”, који је у изградњи у ГСИ Институту, тренутно представља највећу научно-истраживачку инфраструктуру у процесу градње у Европи.
Присутнима се обратио и амбасадор Њемачке у Црној Гори, његова екселенција гдин Роберт Вебер, наводећи да је Њемачка земља посвећена истраживању и науци. Говорећи о научно-истраживачким институцијама Њемачке, рекао је да постоје бројни програми и пројекти сарадње на европском нивоу, а као примјер навео је Европску лабораторију за молекуларну биологију, која спаја научне заједнице чак 27 земаља.
Осим 3Д мапинга који је приказан, присутнима се обратио и “човјек из будућности”, који је поручио да је планета сачувана, да има довољно енергије за сваког становника и да је пронађен лијек за многе болести. Према његовим ријечима на добром смо путу.
Након церемоније отварања, посјетиоци су могли да уживају у изложби “Био космос, технологија и умјетност”, “Вече са звијездама”, као и “Виртуелна стварност”.
Партнери који су финансијски подржали фестивал су компанија М:тел и Њемачка амбасада.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?