- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине РАДУЛОВИЋ: Црној Гори за еколошка питања потребан...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
РАДУЛОВИЋ: Црној Гори за еколошка питања потребан глас струке и науке
Објављено: 02.10.2019. • 19:34 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
„Из тог разлога, и институционално и лично, подржавам колеге биологе у њиховом научном раду и позивам их да истрају на путу науке и знања, јер њихов рад и залагање за науку само може да донесе добре резултате за нашу државу“, рекао је министар Радуловић.
Симпозијум еколога окупља истраживаче из Европе и САД-а, као и заинтересоване колеге из региона, који традиционално сваког октобра у Црној Гори размјењују научна и стручна искуства из области фундаменталне и примијењене екологије и заштите животне средине.
Министар Радуловуић је присутнима указао на значај уношења еколошке одреднице у Устав Црне Горе, што је недвосмислено опредељење у ком правцу треба да иде развој државе.
„Декларација о еколошкој држави била је полазна тачка савременог развоја Црне Горе, што је животну средину поставило као један од фундаменталних приоритета будућег одрживог развоја. Од те давне 1991. године која ће бити почетак једног веома болног и тешког поглавља, до данас Црна Гора је прешла дуг и динамичан развојни пут“, оцијенио је Радуловић.
Говорећи о неопходној еколошкој инфраструктури, министар је истакао рјешавање проблема управљања отпадом, санације неуређених одлагалишта, као и изграђена постројења за пречишћавање отпадних вода.
Посебан акценат ставио је на ремедијацију 4 црне еколошке тачке, оцјењујући да је у последње двије године постигнут одличан резултат на овом пројекту у који је Црна Гора у партнерству са Свјетском банком уложила 50 милиона еура.
„Једна од најсложенијих дилема данас на глобалном нивоу јесте како наћи равнотежу између два циља: бржег економског развоја и очувања животне средине? Ми смо у Црној Гори, као држави ослоњеној на моделу одрживог развоја и у којој је 13% територије заштићено, са неколико међународно заштићених локалитета, свјесни тог изазова“, казао је Радуловић.
Министар је указао на чињеницу да на територији Црне Горе, од непуних 14.000 км2, 70 одсто јесте прекривено шумом, што додатно обавезује на проналажење модела који ће водити успостављању одрживог баланса између циљева развоја и очувања природе.
Он је подсјетио да је само у посљедњих 10 година донешено око 70 закона хармонизованих са ЕУ прописима, преко 300 подзаконских аката и 20 Стратегија које уређују секторске политике из области животне средине, а потврђено је и око 50 међународних споразума.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?