Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ОБЈАВЉЕНА МОНОГРАФИЈА ЧЛАНА САВЈЕТА ЗА САРАДЊУ СА ДИЈАСПОРОМ-ИСЕЉЕНИЦИМА МИЛОРАДА НИКЧЕВИЋА ПОД НАЗИВОМ „КЊИЖЕВНО-КУЛТУРНЕ ВЕЗЕ НА РУБОВИМА МЕДИТЕРАНА (ЦРНОГОРСКЕ КЊИЖЕВНОКУЛТУРНЕ ИНТЕРФЕРЕНЦИЈЕ)“

Објављено: 03.10.2019. 20:28 Аутор: Узд

Недавно се из штампе појавила монографија академика и члана Савјета за сарадњу са дијаспором-исељеницима Милорада Никчевића под називом „Књижевно-културне везе не рубовима Медитерана (Црногорске књижевнокултурне интерференције)“ у издању Хрватско-црногорског друштва пријатеља „Цроатица – Монтенегрина“, РХ, Осијек, Друштва хрватских књижевника, Огранак славонско-барањско, сријемски, Осијек и Хрватског националног вијећа Црне Горе из Тивта.

Књига садржи три тематске цјелине у којима се налазе најзначајнији радови који су већим дијелом излагани на научним конференцијама и заступљени у релевантним часописима и зборницима. У њима се Никчевић бави истраживањем књижевно-културних веза двију земаља, Хрватске и Црне Горе, што представља основу првог дијела монографије. У другоме дијелу, аутор испитује улогу и значај Боке Которске на медитеранском простору почев од најранијег славонског перода до двадесетог вијека. Указује на многе књижевнокултурне појаве које прати заједно са истовјетним појавама у књижевнокултурном простору сјеверног / Пљеваљсог књижевно-културног круга.  Трећи дио књиге садржи Никчевићеве студије / испуњене емотивним набојем и суморним сликама током Домовинског рата у Републици Хрватској.

Овако структурирана студија Милорада Никчевића представља драгоцјено и изузетно корисно штиво како студентима књижевности, научним изучаваоцима књижевне монтенегристике, али и свима онима који желе стећи јасан увид у црногорско-хрватско књижевноисторијско насљеђе и токове његова развојнога процеса кроз различите епохе.

Монографија „Књижевно-културне везе не рубовима Медитерана (Црногорске књижевнокултурне интерференције)“ реализована је уз финансијску помоћ Осјечко-барањске жупаније и појединих културних институција Цене Горе.

Рецензенти књиге су проф. др. сц. Милица Лукић и проф. др. сц. Ванда Бабић, уредник мр Маријана Терић, лектор Катарина Милоњић, технички уредник Крешимир Резо, док је академски сликар Веселин Бањевић аутор слике која представља корице књиге. Академик Милорад Никчевић је иначе професор Црногорске књижевности на Факултету за црногорски језик и књижевност који је међу првим монтенегристима добио Повељу Факултета за „посебан допринос монтенегристици“.

Штампу монографије подржала је Управа за дијаспору путем овогодишњег Јавног конкурса за суфинансирање програма односно пројеката у областима сарадње са дијаспором-исељеницима.

  

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?