- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Министарство економије улаже значајне напоре да се...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Министарство економије улаже значајне напоре да се унаприједи економски положај жена и њихово учешће у предузетништву
Објављено: 22.10.2019. • 20:13 Аутор: Министарство економије
Генерални директор Директората за инвестиције, развој малих и средњих предузећа и управљање ЕУ фондовима у Министарству економије, Радосав Бабић учествовао је на регионалној конференцији посвећеној женском предузетништву „У корак са новим временом”, у организацији Министарства за људска и мањинска права и Привредне коморе Црне Горе.
Бабић је указао на важност Стратегије развоја женског предузетништва у Црној Гори 2015-2020, којом координира Министарство економије, а која је препозната као један од носилаца развоја женског предузетништва и унапређења пословног амбијента за женско предузетништво у Црној Гори.
„Министарство економије као координатор израде Стратегије развоја женског предузетништва у Црној Гори 2015-2020 континуирано прати реализацију спроведених мјера и активности у циљу остваривања дефинисаних стратешких циљева. Чињеница да је скоро 24% предузећа у власништву жена најбољи је показатељ успјешности заједничких мјера и активности. Остварен је значајан напредак у односу на 2011. годину када је у Црној Гори само 3021 предузеће било у већинском женском власништву, док према подацима из 2018. години тај број износи 6460 предузећа. Повећање броја предузећа у власништву жена евидентно је и на сјеверу Црне Горе, тако да је у Андријевици и Плаву њихов број повећан за 100%, у Мојковцу 86%, Пљевљима 88%, Беранама 74%, Колашину 66% и Жабљаку 63%. У Подгорици је њихов број повећан за 127%, у Будви 167%, Даниловграду 137%, Котору 125% и Цетињу 95%”, истакао је Бабић.
Остварене резултате потврђује и Извјештај о реализацији Акционог плана Стратегије развоја женског предузетништва за 2018. годину, који показује да се континуирано ради на реализацији свих активности из Акционог плана и да је направљен задовољавајући ефекат на унапређење подршке женама предузетницама.
„Током 2018. године утрошено је укупно 1.601.022 еура за реализацију активности предвиђених Акционим планом. Значајан дио средстава у износу од 1.405.000 еура додијељен је кроз финансијску подршку женском предузетништву. Постигнути су споразуми са 11 општина које су опредијелиле 144.000 еура бесповратних средстава за женско предузетништво у буџетима за 2019. годину. Више од 300 жена прошло је кроз бројне тренинг програме дизајниране за постојеће и потенцијалне предузетнице. Кроз спроведене тренинге 20 жена добило је бизнис планове са разрађеном идејом за покретање бизниса”, казао је Бабић.
Бабић је указао на значај и успјешност реализације Програма за унапређење конкурентности привреде за 2019. годину, који спроводи Министарство економије. Програм садржи 10 програмских линија у оквиру којих је црногорским привредницима и привредницама, кроз додјелу субвенција, на располагању 1.640.000 еура бесповратних средстава.
„Препознавањем предузетничког потенцијала, али и потреба жена, Министарство економије ће наставити да обезбјеђује подстицајне мјере и ствара услове за оптимално пословање привредница, уз конкретне иницијативе које ће обезбиједити интензивну подршку развоју женског бизниса и процесу економског оснаживања жена”, истакао је Бабић.
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
БИРО ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ
Везани чланци:
Општи програм надзора производа на тржишту 31.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?