Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Влада утврдила Предлог Закона о привредним друштвима

Објављено: 25.10.2019. 18:42 Аутор: Министарство економије
Влада је на јучерашњој сједници утврдила Предлог закона о привредним друштвима.

Досадашњи Закон, као дио правног система којим се регулишу статусна питања привредних субјеката, редовно је усаглашаван с већином кључних промјена у привредном праву Европске уније. Ипак, како због неких концепцијских неприлагођености, тако и због правно-техничке систематике значајно оптерећене бројним измјенама и допунама, став већине стручњака у овој области, био је да је неопходно донијети нови и свеобухватан Закон о привредним друштвима. На тај начин је и створена потреба да се, остављајући на снази и разрађујући стандардна и у пракси потврђена правила компанијског права, донесе нови законски акт, са новим концептом и новом систематиком.

Такође један од разлога за утврђивање овог закона непосредно је везан за процес придруживања Црне Горе Европској унији. Кључно мјерило за привремено окончање – затварање преговора у поглављу 6 – Привредно право је управо доношење новог Закона о привредним друштвима. 
Циљ је и обавеза да овој законски акт буде у цјелини усклађен са тзв. „компанијским директивама“, које представљају кључне инструменте права Европске уније на плану хармонизације националних компанијских права и стварању услова за адекватан развој унутрашњег тржишта, као кључног механизма, али и постигнућа европских економских интеграција.

Овај закон је системски битан за унапрјеђење и развој пословног и инвестиционог амбијента. 

Материја односно правна тековина привредних друштава Европске уније, обухвата бројне директиве гдје су садржана правила о оснивању, регистрацији, подјели акционарских друштава, домаћим и прекограничним спајањима, преузимању акционарских друштава, правима акционара, повезивање регистара, захтјевима у погледу капитала и захтјевима за транспарентношћу пословања.

Ријеч је о потреби прецизирања и разраде и кључних менаџера-директора привредних друштава, чиме се постиже и виши степен одговорности у раду и укупном ангажману лица именованих у кључне органе управљања компанија. 

Управо се разрадом описаног система одговорности на досљедан и упоредив начин креира квалитетан концепт заштите права, али и неспорно легитимних власничких интереса акционара, посебно мањинских. Такав, висок степен заштите, између осталог, један је од кључних критеријума приликом процјене атрактивности инвестиционог амбијента одређене државе.

У припреми Закона коришћена су компаративна искуства земаља у региону, као и искуства развијених земаља.

МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
БИРО ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?