Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

За Општу болницу Бар и Дом здравља Улцињ 1.402.448,48 еура у оквиру друге фазе пројекта „Енергетска ефикасност у Црној Гори“

Објављено: 29.10.2019. 17:19 Аутор: Министарство здравља

Министри здравља и економије, др Кенан Храповић и Драгица Секулић, потписали су уговор са ЈВ „ЛД ГРАДЊА д.о.о.-РАМЕЛ д.о.о.-ЕНИНГ д.о.о. за извођење радова у Општој болници Бар и Дому здравља Улцињ у оквиру друге фазе пројекта 'Енергетска ефикасност у Црној Гори'. Вриједност уговора износи 1.402.448,48 ЕУР-а, а односи се на замјену фасадне браварије, постављење тремо изолације на фасади, постављање термо изолације кровних равни, замјену и унапређење система за припрему санитарне топле воде, унапређење система освјетљења и система за гријање.

Министар здравља, др Кенан Хараповић, изразио је задовољство успјешном имплементацијом пројекта који спроводе ресори здравља и економије са циљем адаптације објеката у дијелу енергетске ефикасности и стварања бољих и комфорнијих услова за боравак у здравственим објектима.

„До сада је кроз пројекат у здравствене објекте уложено око 7,5 милиона еура. Укупна потрошња енергије смањена је за око 500.000 еура годишње, док је задовољство пацијената унутрашњим комфором након примјена мјера енергетске ефикасности повећано на преко 95%, а медицинског особља на преко 85%.“, казао је Храповић.

Он је подсјетио да је до сада енергетски адаптирано 16 здравствених објеката те да ће радови у домовима здравља Беране, Плав и Рожаје бити завршени до 18.новембра 2019.године, након чега ће бити започет мониторинг верификације уштеда постигнутих овим пројектом.

„Наредних дана планирамо расписивање тендера за одабир извођача радова за објекте Специјалне болнице за психијатрију Котор, Специјалне болнице „Васо Ћуковић“ у Рисну и Дому здравља Тиват, процијењене вриједности  око 1,1 милиона еура.“, најавио је Храповић.

Министар је казао да ће се током наредног периода радити са пуном пажњом и посвећености како би задате циљеве на пројекту „Енергетска ефикасност у Црној Гори“ у потпуности испунили.

Министарка економије, Драгица Секулић изразила је очекивање да ће након извођења радова у Општој болници Бар и Дому здравља Улцињ ови објекти бити показни примјер о бенефитима имплементације мјера енергетске ефикасности.

Секулић је подсјетила да је министарство економије 2009.године почело имплементацију пројекта „Енергетска ефикасност у Црној Гори“, који се реализује на основу кредита са Међународном банком за обнову и развој, а који је имао за циљ унапређење енергетских карактеристика јавних објеката (здравствених и образовних), као и бољу обавијештеност грађана  о мјерама енергетске ефикасности.

„Резултати, које је смо остварили реализацијом пројекта  су вишеструки: енергетски је адаптирано 25 јавних објеката, и то: 16 здравствених, 8 образовних установа и 1 студентски дом, укупне вриједности радова 9,58 милиона. Смањена је потрошња енергије у просјеку за 42,5%. Расходи јавне потрошње смањени су око 600.000 ЕУР годишње.Преко 92% корисника објеката је задовољно унутрашњим комфором након примјене мјера енергетске ефикасности“, истакла је Секулић.

Министарка је нагласила да адаптиране објекте користи око 100.000 корисника (ученици, пацијенти, запослени у образовним и здравственим установама) односно 16% становништва Црне Горе.

Секулић је казала да је друга фаза пројекта „Енергетска ефикасност у Црној Гори“ почела у јулу мјесецу 2018. године, када је потписан уговор о кредиту са Међународном банком за обнову и развој, за додатних 6 милиона еура за примјену, те да је поред радова на адаптацији нових здравствених објеката, план  да се кроз реализацију ове фазе пројекта имплементира мониторинг систем који ће пратити постигнуте уштеде и ниво комфора у здравственим објектима и успостави одржив систем финансирања пројеката енергетске ефикасности у јавном сектору.

„Одрживи систем финансирања, омогућиће да уштеде у потрошњи енергената које будемо остварили у адаптираним објектима у оквиру друге фазе, користимо за примјену мјера енергетске ефикасности у осталим здравственим објектима.“ - поручила је министарка Секулић

За имплементацију пројекта енергетске ефикасности у здравственим установама задужено је Министарство здравља, док је Директорат за енергетску ефикасност Министарства економије одговоран за координацију пројекта и обезбјеђивање подршке Министарству здравља.


ФОТО И ВИДЕО: хттпс://флиц.кр/с/аХсмЈ29qНY 

 

МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?