Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Предсједник Владе РЦГ Жељко Штурановић примио експертску делегацију Венецијанске комисије, коју је предводио замјеник секретара Комисије Томас Маркерт

Објављено: 25.04.2007. 23:20 Аутор: Насловна страна
Предсједник Владе Републике Црне Горе Жељко Штурановић, примио је данас у Подгорици експертску делегацију Венецијанске комисије, коју је предводио Томас Маркерт, замјеник секретара Комисије. Експерти Венецијанске комисије бораве у Црној Гори ради учешћа на "Округлом столу" о уставној реформи у Црној Гори.

Предсједник Владе је изразио задовољство што је дошло до састанка и захвалио Венецијанској комисији на значајној улози и доприносу што је процес обнављања црногорске државности реализован успјешно и у складу са највишим медјународним стандардима. Он је такодје захвалио на помоћи коју експерти Комисије пружају у процесу доношења новог Устава Црне Горе.

Премијер је упознао саговорнике са активностима Владе и других државних институција на плану уставне реформе и изразио увјерење да ће сарадња са Венецијанском комисијом значајно допринијети усвајању новог Устава Црне Горе, као суверене и самосталне државе. С тим у вези, истакао је опредјељење да се до текста Устава додје што ширим друштвеним консенсусом, користећи све могућности усаглашавања у Парламенту. Он је такодје обавијестио саговорнике о текућим Владиним активностима у области ускладјивања законодавства са европским стандардима у областима држане управе, судства, локалне самоуправе и медија, што је у функцији напора ка што бржем прикључивању Црне Горе европским и евроатлантским структурама.

Захваљујући на пријему, господин Маркерт је оцијенио да Нацрт текста Устава садржи, како је казао, добре намјере и изразио спремност Венецијанске комисије да пружи сву неопходну помоћ у даљем процесу рада на усвајању Устава. Он је поздравио опредјељење ка постизању што ширег парламентарног и друштвеног консенсуса приликом доношења Устава.

Констатовано је да нови Устав Црне Горе треба да, на савременим основама, заокружи правно нормирање њених институција као пуноправног субјекта медјународног права. У том контексту, од посебне важности су питања остваривања људских права и слобода, те формирања независног судства о чему је извршена размјена мишљења, уз висок степен сагласности.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?