Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Изабрани најбољи ментори године

Објављено: 05.11.2019. 17:02 Аутор: Министарство економије
Министарство економије и Јапанска агенција за међународну сарадњу (ЈИЦА) организовале су у понедјељак, 4. новембра 2019. године, у хотелу Хилтон, церемонију избора најбољих ментора Црне Горе - МЕНТОР АWАРД 2019, у оквиру друге фазе пројекта „Успостављање и промоција менторинг услуга за мала и средња предузећа у земљама Западног Балкана“.

Ове године признање МЕНТОР АWАРД 2019 додјељивало се најуспјешнијим менторима у двије категорије. За најбољег ментора у категорији зрелих предузећа изабран је Петар Вујовић – Општина Тиват, док је Саша Јовановић – Бизнис старт уп центар Бар добио признање у категорији новооснованих предузећа.

Ментори, који долазе из локалних самоуправа и бизнис старт-уп центара у Црној Гори, су прије избора најбољих појединачно представили своје кориснике, са којима су заједно прошли менторинг, и том приликом изнијели све изазове са којима су се суочавали у том процесу.

Кроз менторинг се запосленима и власнику предузећа отварају видици да ствари посматрају из другачије перспективе, развија се и предузетнички дух, а ствара се и нова вриједност и јача економија што води већем стандарду.

Генерални директор Директората за инвестиције, развој малих и средњих предузећа и управљање европским фондовима у Министарству економије, Радосав Бабић, казао је да је програм менторинга, који је у Црној Гори искористило 58 предузећа, један је од најзначајнијих видова нефинансијске подршке, гдје се кроз дугорочни процес у крајњем унапређује менаџмент и производња и постиже бољи развој унутрашњих перформанси.
Ministarstvo ekonomije

„О квалитету пружене менторинг услуге најбоље свједоче корисници. Анализа је показала да је преко 90 одсто њих изразило велико задовољство, уз оцјену да им је тај процес помогао да сагледају постојеће стање у компанији, дефинишу потенцијале за раст и креирају стратегију за даљи развој“, саопштио је Бабић.

Кроз програм који се реализује са јапанским партнерима покушавају се изградити капацитети бизнис центара и локалних самоуправа, односно ментора појединаца, радити на изградњи и јачању њихових практичних и теоријских знања, као и вјештина за пружање квалитетне подршке свима којима је потребна.

„Програм данас броји 30 обучених, сертификованих ментора, захваљујући чијем знању и искуству многе компаније су у прилици да добију корисне савјете како да опстану на тржишту или побољшају своје пословање“, саопштио је Бабић.

Процес менторинга се одвија по успостављеној менторинг шеми, развијеној у сарадњи са ЈИЦА, а услуга менторинга је бесплатна за кориснике.

Замјеник директора ЈИЦА Балкан канцеларије, Такасхи Хибино, саопштио је да је примијетио да у региону у посљедње вријеме велике компаније инвестирају велике своте новца у бизнис. Он је навео и да у Црној Гори већ послују неке јапанске компаније, а има и нових.
Ministarstvo ekonomije

„Разговарајући са менаџментом тих компанија примијетио сам да им је јако тешко да нађу локалне добављаче. Они доносе дјелове из земаља Европске уније (ЕУ), овдје комплетирају производ и извозе у европске земље и Сјеверну Америку. Изазов је наћи локалне добављаче, али је то уједно и прилика за локалне компаније. Уколико би локалне компаније могле да производе дјелове који су потребни имали би више прилика за развијање свог бизниса. Менторинг услуге су такође важне за бизнис“, поручио је Хибино.

Најбољег ментора бирали су сами учесници/ментори, као и жири састављен од представника ЈИЦА консултантског тима на основу дефинисаних критеријама, који се односе на поступак спровођења стандардизованог менторинг процеса, алата и техника коришћених током самог рада са компанијама, као и постигнућа које је предузеће имало након пружене менторинг услуге.

МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
БИРО ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?