- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Афричка куга свиња: рано откривање је кључ за конт...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Афричка куга свиња: рано откривање је кључ за контролу ширења болести
Објављено: 06.11.2019. • 21:22 Аутор: УБХВФП
Унапријеђен надзор, комуникација и сарадња су кључни фактори за контролу ширења афричке куге свиња у Европи, према новој процјени ризика коју је извршила ЕФСА.
У складу са захтјевима Европске Комисије, ЕФСА је извршила процјену потенцијала ширења болести у југоисточној Европи. Према овој провцјени могуц́е је ширење болести међу девет земаља у којима болест тренутно није идентификована - Албаније, Босне и Херцеговине, Хрватске, Грчке, Косова, Црне Горе, Сјеверне Македоније и Словеније.
ЕФСА закључује да су шансе за ширење болести међу тим земљама у току прве године од уношења врло велике и крећу се од 66 до 100%. Међутим, шансе да се болест шири на запад у друге државе чланице ЕУ у истом временском периду, оцијењене су као врло ниске (0-15%).
Мјере контроле које се примјењују у ЕУ од 2014. године, требало би да се и даље фокусирају на важност раног откривања и спремности у случају појаве, процјењује ЕФСА. Посебан нагласак је на:
Строгом надзору, посебно надзору дивљих и домац́их свиња, који остаје најефикасније средство за рано откривање афричке куге свиња.
Мјере за ограничавање приступа дивљих свиња храни и додатно смањење лова на дивље свиње.
Кампање за подизање свијести путника, ловаца, фармера итд. како би се ограничио ризик ширења и подршка раној детекцији болести.
Комуникација и сарадња националних органа и свих заинтересованих страна у циљу подршке кампањама за подизање свести.
Активности обуке ветеринарских инспектора, других надлежних тијела и ловаца како би се повец́ала вјероватноц́а раног откривања и ефикасне контроле.
ЕФСА-ина студија процјене ризика у југоисточној Европи је доступна на сљедећем линку:
Везани чланци:
Ажурирана Листа обиљежених подручја ЕУ у којима је утврђено присуство Xyлелла фастидиоса 30.01.2025.
Појава слинавке и шапа у Њемачкој 14.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?