Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ПРЕДСТАВЉЕНА АНАЛИЗА ИНТЕР-СЕКТОРСКЕ ПОДРШКЕ РАЗЛИЧИТИХ СИСТЕМА ДЈЕЦИ СА СМЕТЊАМА У РАЗВОЈУ У ЦРНОЈ ГОРИ

Објављено: 08.11.2019. 15:54 Аутор: мрсс


У Еко згради Уједињених нација у Подгорици дана 7. новембра 2019. године представљена је Анализа интер-секторске подршке различитих система дјеци са сметњама у развоју у Црној Гори. 
Развијање нацрта Анализе подржао је УНИЦЕФ, сагласно Програмском документу сарадње између УНИЦЕФ-а и Владе Црне Горе за период 2017-2021.

Тим поводом државна секретарка у Министарству рада и социјалног старања Вукица Јелић казала је да Анализа има за циљ пружање информација и података професионалцима и доносиоцима одлука из различитих сектора о томе како примијенити консолидоване интервенције и мултисекторску системску подршку и одговор на потребе током читавог животног циклуса дјеце са сметњама у развоју.

На темељу ове анализе, како је истакла Јелић, дјеца и породице би требало да имају директне користи од унапријеђеног мултисекторског рада надлежних институција, што ће неминовно утицати на побољшање квалитета услуга дјеци како на нивоу породице, тако и на нивоу локалне заједнице.

Она је казала да је систем подршке дјеци са сметњама у развоју обухваћен процесом деинституционализације и реформе система социјалне и дјечије заштите. 

„Мишљења смо да су дјеца са сметњама у развоју и даље превише заступљена у институционалној заштити, тако да улажемо додатне напоре на развоју нових и побољшању квалитета постојећих услуга“, додала је Јелић.

Она је казала да се континуирано ради на развоју програма подршке за ову дјецу и њихове породице, тако да је број дневних боравака повећан од свега једног у 2009.години, на 13, колико их сада функционише. Прва мала групна заједница за дјецу са умјереним и тешким сметњама почела је са радом у Бијелом Пољу 2015.године и у њој живи 10 дјеце са сметњама у развоју.

Јелић је изразила задовољство чињеницом да су Препоруке које су произишле из Анализе у складу са политиком коју Министарство рада и социјалног старања спроводи у процесу реформе система заштите дјеце са сметњама у развоју. 

На крају свог уводног излагања Јелић се захвалила ауторкама на изради квалитетног документа, као и шефу Представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Осами Когалију и његовим сарадницима у канцеларији УНИЦЕФ-а у Подгорици, на сарадњи и подршци коју континуирано пружају Влади Црне Горе на плану заштите права дјеце.






Да ли вам је садржај ове странице био од користи?