- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја До остваривања потрошачких права на најбржи могући...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
До остваривања потрошачких права на најбржи могући начин
Објављено: 11.11.2019. • 18:00 Аутор: Министарство економије
Министарство економије и ИБФ Интернатионал Цонсултинг организовали су данас конференцију за новинаре поводом представљања резултата истраживања о познавању потрошачких права у Црној Гори. Догађај је организован у оквиру ЕУ пројекта “Техничка помоћ за усклађивање и примјену правне тековине ЕУ о унутрашњем тржишту - АИМ ИИ”, у простору ЕУ инфо центра у Подгорици.
Том приликом, представницима медија обратили су се вођа пројекта АИМ ИИ Матјаж Логар, генерални директор Директората за развој националног бренда и заштиту потрошача - Министарство економије Јово Рабреновић, те главна тржишна инспекторка у Управи за инспекцијске послове (УИП) Нада Ђурђић.
Учесници су оцијенили да анализа, коју је у оквиру спроведеног истраживања припремило Министарство економије, носи посебну вриједност јер даје прилику да се провјери досадашња политика, а затим и планирају конкретне активности које ће резултирати унапређењем регулаторног оквира у области заштите потрошача. Посебна пажња дата је и најави представника министарства о двије нове апликације за мобилне телефоне које су намијењене потрошачима, а ускоро ће бити спремне за преузимање.
Матјаж Логар, вођа пројекта АИМ ИИ је представнике медија упознао са активностима овог пројекта и објаснио да је главни циљ његове имплементације да олакша трговину и развој унутрашњег тржишта у складу са правном тековином Европске уније. Он је истакао да је истраживање које Министарство економије данас презентује изузетно важно и наслања се на један дио задатака АИМ ИИ пројекта који се односе управо на област заштите потрошача, а везани су за припрему законодавства и јачање административних капацитета релевантних институција. Логар је своје излагање завршио оцјеном: „Ово истраживање је доказ да је црногорско Министарство економије до те мјере оспособљено у области заштите потрошача да може припремати и спроводити политику заштите потрошача на начин који је препознат као добра пракса и у државама чланицама ЕУ. У појединим областима, политике се креирају на основу података добијених кроз анализе и истраживања, а значајан дио података настаје као резултат рада инспекцијских служби. У том дијелу, желио бих честитати надлежним органима у Црној Гори за постигнути ниво административних капацитета, као и усвојени начин рада по овој области.“
Јово Рабреновић, генерални директор Директората за развој националног бренда и заштиту потрошача - Министарство економије је казао да је главни циљ спроведеног истраживања био да се утврди ниво познавања потрошачких права у Црној Гори. Како је објаснио, Министарство економије је, сходно добијеним резултатима, већ предузело одређене кораке који су у интересу унапређења стања у овој области, а почивају на употреби модерних технологија и прате навике данашњег друштва. “Како би омогућило активнију улогу потрошача у процесу подношења приговора, а затим и помогло у подизању нивоа едукације о потрошачким правима, Министарство економије је припремило двије нове апликације за мобилне телефоне, намијењене управо потрошачима. Апликације су развијене на начин да у ситуацијама када се десило кршење потрошачког права, потрошачи имају могућност да на лицу мјеста, на брз и једноставан начин, поднесу приговор инспекцијским органима, односно затраже заштиту од надлежног државног органа”, истакао је Рабреновић.
Нада Ђурђић, главна тржишна инспекторка је подсјетила да је ова институција, чијих десетак инспекција, поред осталог, врше надзор и у области заштите потрошача, посебно посвећена овом дијелу својих обавеза. Осим подршке остваривању заштите потрошачких права кроз редован надзор (над примјеном Закона о заштити потрошача и других закона који садрже одредбе о заштити потрошача), те поступања инспектора по жалбама потрошача, УИП се залаже за подизање нивоа информисаности потрошача и нивоа јавне свијести о значају заштите потрошача. „Без активног потрошача и активног трговца није могуће изједначити, у остваривању права, црногорског са потрошачем ЕУ. Због тога су важне анкете које ће нам показати гдје се налазимо у овој области и указати у којем правцу треба прилагођавати и прописе и праксу. Иако је Црна Гора урадила доста за потрошаче, може се закључити да ова анкета показује да је пред нама још доста посла“, оцијенила је Марковић.
У наставку конференције, шефица Бироа за односе с јавношћу Министарства економије Марина Шаковић презентовала је резултате истраживања о познавању потрошачких права у Црној Гори. Она је саопштила да, према добијеним подацима, двије трећине испитаника зна да је у Црној Гори усвојен Закон о заштити потрошача, док је ниво упознатости испитаника са доношењем Закона о потрошачким кредитима и Закона о општој безбједности производа нижи. У дијелу истраживања које се односи на препознавање потрошачких права, испитаници су као најбитније потрошачко право перципирали право на рекламацију производа, а затим право да добију фискални рачун за купљени производ или пружену услугу, док је враћање кусура на последњем мјесту. Истраживање је показало да се око двије трећине испитаника слаже са тврдњама: да потрошачи у Црној Гори немају довољно знања о заштити својих права (67,8%), да немају навику да траже заштиту својих права (66,7%) и да је у Црној Гори свијест о значају заштите потрошача неразвијена (63%). Коначно, према добијеним подацима, највећи број испитаника (87,7%) није се обраћао државним органима за заштиту потрошачких права.
Прикупљање података за истраживање о познавању потрошачких права у Црној Гори обављено је у току марта и априла 2019. године, у 23 општине у Црној Гори. Узорак су чинили испитаници (потрошачи - грађани) у градском, приградском и сеоском подручју.
ПР служба Пројектна канцеларија АИМ ИИ
Министарства економије
Везани чланци:
Општи програм надзора производа на тржишту 31.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?