Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Предсједник Владе Црне Горе Жељко Штурановић разговарао са представником УНХЦР-а у Црној Гори Сержом Дукасом

Објављено: 20.07.2007. 22:13 Аутор: Насловна страна
Предсједник Владе Црне Горе Жељко Штурановић, разговарао је данас у Подгорици са представником УНХЦР-а у Црној Гори, Сержом Дукасом.

Пожеливши добродошлицу господину Дукасу и пуно успјеха у обављању функције представника УНХЦР-а у Црној Гори, на којој је недавно именован, предсједник Штурановић је захвалио УНХЦР-у на досадашњој помоћи и поздравио напоре који се улажу на збрињавању и рјешавању проблема избјеглица и расељених лица у Црној Гори, помагањем институција, које су директно надлежне за заштиту и остваривање њихових права у Црној Гори, те њихову интеграцију или повратак у земљу поријекла. Према расположивим подацима у Црној Гори има око 25. 000 избјеглих и расељених лица, односно око 4% у односу на укупан број становника.

Влада Црне Горе је, од почетка, посвећена рјешавању овог питања чувајући и афирмишући мултиетнички карактер и хармонију, чак и у времену кад је у Црној Гори било 140. 000 избјеглих и расељених лица, односно више од 20% у односу на домицилно становништво.

Влада Црне Горе, фебруара 2005. године, усвојила је Националну стратегију за трајно рјешавање статуса избјеглих и расељених лица у Црној Гори и предузима мјере на налажењу оптималног рјешења за ове категорије лица, у зависности од економских могућности Црне Горе, уз поштовање постојећих међународних стандарда и принципа.

Црна Гора је у процесу економске транзиције и питање интеграције наведених лица подразумијева многе додатне мјере, као што су њихово збрињавање изградња станова, запошљавање, здравствено осигурање, школовање и друго, што је додатно оптерећење за постојеће социјалне програме.

Господин Дукас је изразио захвалност Влади за њену приврженост рјешавању проблема избјеглих и расељених лица и истакао да је политика Црне Горе према избјеглицама и расељеним лицима, од избијања ратних сукоба на просторима бивше Југославије, позитивна, што су потврдиле и све релевантне међународне организације. Такође, оцијенио је да постоји висок степен разумијевања и сарадње између представника УНХЦР-а и надлежних органа Црне Горе, уз очекивање да ће се она наставити и у наредном периоду.

Он је нагласио да су активности Канцеларије Високог комеса УН за избјеглице током 2005 и 2006. године, биле усмјерене на пружање директне помоћи најугроженијим категоријама избјеглица и интерно расељеним лицима, који се тренутно налазе у Црној Гори. Активности УНХЦР-а су усмјерене на дугорочна и трајнија рјешења, што је у складу са препорукама Високог комесара за избјеглице УН о реализовању програма Развој кроз локалну интеграцију. Тежиште активности УНХЦР-а током 2007. године усмјерено је на рјешавање питања трајне интеграције избјеглица и расељених лица. Такође, УНХЦР ће, у сарадњи са ЕУ, бити ангажован и на пружању помоћи у развоју капацитета за смјештај и рјешавање проблема азиланата.

Заједнички је оцијењено да ће додатни импулс међусобној сарадњи давати Основни споразум о сарадњи Владе Републике Црне Горе са Високим комесаријатом УН за избјеглице, који је потписан крајем прошле године. Тим Споразумом стекли су се услови за пуноправно чланство Црне Горе у Извршном комитету УНХЦР-а и за подизањем нивоа Канцеларије УНХЦР-а, на виши статус, који је уобичајен за рад у међународно признатим државама.

Извјесно је да Црна Гора не може понудити концепт рјешења наслоњен само на сопствене могућности. Рјешења морају бити утемељена како на сопственим могућностима, тако и на помоћи међународне заједнице.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?