Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Предсједник Владе РЦГ Жељко Штурановић примио дјецу - представнике ђачких парламената основних школа и неформалних клубова и представнике организације Саве тхе Цхилдрен

Објављено: 03.10.2007. 23:23 Аутор: Насловна страна
Предсједник Владе Републике Црне Горе Жељко Штурановић примио је данас дјецу - представнике ђачких парламената основних школа и неформалних клубова и представнике Саве тхе Цхилдрен-а, на челу са директором програма за Црну Гору Горданом Ивановићем.

Захваливши се премијеру на пријему, господин Ивановић је истакао да данас широм свијета 115 милиона дјеце није обухваћено основним образовањем, што чини 18% цјелокупне популације основношколског узраста, због чега је тој дјеци ускраћено право на образовање, животна шанса, вјештине и знања, као и пут у бољу будућност.

Он је подсјетио да су се, усвајањем Миленијумских циљева Уједињених нација, све владе свијета обавезале да ће радити на томе да до 2015. године сва дјеца буду обухваћена основношколским образовањем. Због тога је Саве тхе Цхилдрен, прије годину дана, покренуо глобалну кампању Исправимо будућност кроз образовање, у склопу које је одржан и данашњи састанак премијера са дјецом. Он је истакао да је то највећа кампања организована у свијету у посљедњих 85 година постојања Саве тхе Цхилдрен-а, кроз коју у сарадњи са владама широм свијета желе допринијети системским промјенама у образовању. У оквиру те иницијативе, Саве тхе Цхилдрен жели да подстакне владе да убрзају реализацију Миленијумских циљева, као и националних акционих планова за дјецу, тако што ће уложити додатне напоре да сва дјеца добију приступ квалитетном образовању.

На данашњем састанку, седморо дјеце-Лејла, Леотрим, Илда, Ђорђије, Марија, Александра и Кристина, у име све дјеце Црне Горе, лично су пренијели и предали премијеру Штурановићу поруке и очекивања у погледу осигурања приступа квалитетном обаразовању у Црној Гори.

Изразивши задовољство сусретом, предсједник Владе је саопштио да је Влада Црне Горе посвећена испуњавању Миленијумских развојних циљева и обезбјеђењу услова за спровођење квалитетног образовања за сву дјецу. Он је истакао да се у Црној Гори, у складу са Уставом и Општим законом о васпитању и образовању, гарантује једнак приступ и право на образовање сваком појединцу, без обзира на пол, социјално и културно поријекло, вјероисповијест или националну припадност.

Премијер је истакао да је процес реформе свих нивоа образовања у Црној Гори утемељен на свеобухватној изградњи образовног система, који омогућава квалитетно образовање за сву дјецу, постизање Миленијумских развојних циљева у образовању, развој система стручног образовања и обуке, постизање примјенљивих знања и вјештина потребних тржишту рада, структурирање образовних програма по модулима, развој процеса доживотног учења и унапређење нивоа знања одраслих, што је захтјев новог времена и остваривања стратешког циља приступања европским и евроатланским интеграцијама. Такође, нови образовни систем је осмишљен да одговори индивидуалним потребама сваког дјетета и потребама различитих циљних група, посебно оних које су жртве социјалне дискриминације.
Одговарајућом законском регулативом из области образовања предвиђено је обавезно и бесплатно основно образовање за дјецу од 6 до 15 година, без обзира на пол, расу, вјеру и другу различитост. За неизвршавање такве обавезе родитељи, односно старатељи, подлијежу законским санкцијама.

Премијер је истакао да Влада Црне Горе и ресорна министарства имају јако одговоран однос према образовању, те да је Црна Гора пуно урадила у тој области, као и да ће наставити активности планиране низом стратешких докумената.

Активностима Владе Црне Горе, Министарства просвјете и науке, али и школа, удружења родитеља и локалне заједнице у обезбјеђивању услова за реализацију новог програма основних школа у трајању од 9 година, планиран је пораст стопе уписа са 96,9% у 2002. години, на 97,6% за 2005. годину и 99% до 2015. године.

Радећи заједно, како је оцијењено, могуће је исправити будућност кроз образовање најугроженијих категорија дјеце.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?