Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Јелић: Кроз изградњу система социјалне И дјечје заштите радиће се на елиминацији насиља као најчешћег облика кршења људских права

Објављено: 29.11.2019. 20:31 Аутор: мрсс
Државна секретарка Вукица Јелић говорила је данас на промоцији четвороминутног филма „Насиље у породици – Путоказ ка излазу“ који је настао као заједничка иницијатива Система Уједињених нација и Владе Црне Горе у оквиру овогодишње кампање 16 Дана активизма против насиља над женама.

У свом излагању Јелић је присутне упознала са спроведеним активностима у овој области, као и плановима и пројекима који ће се реализовати у наредном периоду.

У Црној Гори је до 2000. године насиље у породици сматрано дјелом против јавног реда и мира. 2010. године донесен је Закон о застити од насиља у породици, 2011. године је усвојен Протокол о поступању, превенцији и заштити од насиља у породици. Скупштина Црне Горе је 1. марта 2013. године донијела Закон о потврђивању Конвенције Савјета Европе о спрјечавању и сузбијању насиља над женама и насиља у породици (Истанбулска Конвенција). Црна Гора је једна од првих држава које су потписале и ратификовале Истанбулску конвенцију која је ступила на снагу 1. августа 2014. године.

Од 1. јануара 2019. године примјењује се Протокол о поступању, превенцији и заштити од насиља над женама и насиља у породици који је потписан је 28. септембра 2018. године. Посебан дио у Протоколу односи се на поступање институција када је жртва насиља дијете и Протоколом ће се испунити три најважнија циља: Примјена Истанбулске конвенције у свакодневној пракси институција и организација како би пружили ефикасну и брзу заштиту жртвама насиља; Размјена података и информација кроз информационе системе између релевантних институција и организација и Усклађивање методологија прикупљања података код релевантних институција и организација, у циљу формирања јединствене базе података. У овом циљу почела је са радом и база података од 23. маја 2019. године и када је дијете свједок насиља.

„Ово је само дио активности које су завршене или започете у 2019. години док се ми свакодневно залажемо за спровођење принципа „нулте толеранције” према насиљу над женама и насиљу у породици кроз дјелотворну и координирану сарадњу свих надлежних органа, институција и организација“, рекла је Јелић.

Она је, такође, истакла да ће Министартво рада и социјалног старања учествовати у изградњи система социјалне и дјечије заштите, који ће укључити елиминацију насиља као приоритетни циљ.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?