Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одговор предсједника ЦГ и предсједника Владе ЦГ поводом кандидовања г-ђе Весне Меденице за предсједницу Врховног суда Црне Горе

Објављено: 26.11.2007. 22:33 Аутор: Насловна страна
Одговор Предсједника ЦГ и Предсједника Владе ЦГ поводом предлога Небојше Медојевића, предсједника Покрета за промјене

Вашу иницијативу доживљавамо исказом одговорног односа према избору предсједника Врховног суда Црне Горе и потребе за додатним објашњењем које би Вам отклонило присутне дилеме. Увјеравамо Вас да смо са посебном пажњом и одговорношћу, заједно са предсједником Скупштине, на ову одговорну дужност кандидовали Врховног државног тужиоца Весну Меденицу. За то нас је опредијелила успјешна, дуга и богата професионална биографија госпође Меденице која је више од двадесет седам година провела у правосуђу Црне Горе. Након судијског приправничког стажа и четворогодишњег обављања дужности судије у Општинском суду у Колашину у два мандата је била и Општински тужилац у Колашину са које је дужности именована за замјеника Вишег тужиоца у Подгорици. Од фебруара 2001. године до краја јула 2003. године била је судија Вишег суда у Подгорици. Извјештаји о њеном раду показују да је дужност судије у оба суда обављала веома успјешно и уз високу ажурност. Овакав рад је препоручио за Врховног државног тужиоца Црне Горе.

У оквиру њеног тужилачког мандата, у афирмацији високог професионализма, извршене су опсежне кадровске промјене уз остварене позитивне ефекте, а по први пут државни тужиоци су добили свој Етички кодекс. Образовано је Одјељење за сузбијање организованог криминала чијем раду је посвећена посебна пажња.

У оквиру међународне сарадње у мандату актуелног Врховног тужиоца Црне Горе потписани су одговарајући споразуми о сарадњи у сузбијању криминала са седам држава (Русијом, Украјином, Србијом, Хрватском, БИХ, Македонијом и Албанијом) и два споразума о сарадњи у кривичном гоњењу ратних злочина, злочина против човјечности и геноцида (Србија и Хрватска). У припреми су још три споразума о међународној сарадњи чије се потписивање ускоро очекује. (Кина, Словенија и Хашки трибунал).

Државни тужиоци Црне Горе су укључени у бројна међународна удружења Међународно удружење тужилаца (ИАП), Међународно удружење антикорупцијских органа (ИААЦА), Савјетодавно вијеће тужилаца (ЦЦП), Мрежа тужилаца западног балкана (ЦАРДС 2003), Савјетодавну групу тужилаца Југоисточне европе (СЕЕПАГ), чији је двогодишњи координатор била Врховни државни тужилац Црне Горе. У оквиру ЦАРДС програма Врховни државни тужилац Црне Горе била је домаћин Конференције тужилаца Западног Балкана за 2003. годину, а од стране Универзитета Џон Хопкинс и САД-а додијељен јој је сертификат о учешћу Програму изградње капацитета у борби против трговине људима.

У бројним и интензивним међународним активностима Врховни државни тужилац Црне Горе је завриједила максимално поштовање показујући високо одговоран однос што је, између осталог, снажно препоручило за кандидата за предсједницу Врховног суда Црне Горе.

Вјерујемо да смо овим објашњењем дали детаљније разлоге који апсолутно поткрепљују утемељеност нашег предлога и отклањају Вашу сумњу у његову негативну међународну конотацију међу нашим европским пријатељима, како сте то навели у Вашем саопштењу које је објављено у дану кад сте предложили састанак. Сигурни смо, управо супротно, да је професионална биографија предложеног кандидата њен углед и репутација као и вредновање у међународним правосудним круговима гаранција повјерења које очекујемо да ће она оправдати.

Увјерени да смо овим објашњењем отклонили Ваше дилеме те да је наш састанак након датог предлога без икаквог смисла, будући ће се о предлогу расправљати на самој Скупштини. Надамо се да имате разумијевања за нашу оцјену да је састанак који сте предложили непотребан.

С поштовањем,

ПРЕДСЈЕДНИК ЦРНЕ ГОРЕ, Филип Вујановић
ПРЕДСЈЕДНИК ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ, Жељко Штурановић


Подгорица, 26. новембар 2007.године
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?