Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Шеховић, Нухоџић и Вељовић: Наша дјеца ће расти заштићена

Објављено: 04.12.2019. 18:22 Аутор: ПР служба Министаратва просвјете

„Нагон да се дијете заштити, да се учини безбједним и да му се омогући здраво дјетињство, природна је потреба сваког здравог, одраслог човјека. Управо зато, како због саме дјеце и наше потребе да их заштитимо, тако и због чињенице да ће они сјутра градити наш свијет, ми имамо и моралну и сваку другу обавезу да, као систем, учинимо све што је до нас да буду сигурни“, поручио је министар просвјете др Дамир Шеховић на данашњем потписивању споразума „Безбједност дјеце“ у школи „Павле Ровински“.

Споразум је потписан са министром унутрашњих послова Мевлудином Нухоџићем и директором Управе полиције Веселином Вељовићем, а присутнима се обратила и директорица Школе Дијана Лаковић. Споразум се односи на предавања представника МУП-а и Управе полиције у сарадњи са Министарством просвјете, на теме од изузетне важности за дјецу: безбједност дјеце у саобраћају; вршњачко насиље; превенција и заштита дјеце од опојних дрога и алкохола; безбједно коришћење интернета; заштита од трговине људима, те заштита од природних непогода, али и малољетничка деликвенција. Програм се реализује се у току наставне године у основним школама.

Присутнима су још једном предочене и недавно уведене мјере борбе против вршњачког насиља: отворена телефонска линија на коју се може пријављивати вршњачко насиље; формиран је и национални и школски тимови за борбу против насиља; мијења се систем евиденције насиља у школама тако да буде значајно ажурнији; а мијењају се и прописи тако а буде појачана и одговорност директора и одговорност ученика.

„Превенција и заштита дјеце од дрога и алкохола није ништа мање важна тема овог Програма, додао је Шеховић. Вјерујем да на дјецу највећи утисак може оставити ситуација у којој им обучена лица предоче све ризике, те предоче да такво понашање није популарно, забавно ни добро, већ разарајуће“, додао је Шеховић, закључивши констатацијом да: „Овиме дјеци поручујемо да имају право да траже заштиту; да имају право да траже информације. Да је систем ту због појединца“.

Министар Нухоџић рекао је: „Данашње потписивање Протокола показује да је то један од наших приоритетних задатака. Дјеца имају паво а буду заштићена од свих облика насиља , а друштво је дужно да им омогући мирно и безбједно дјетињство“. Додао је и да: „Сви морамо више радити на превенцији и едукацији, па смо и иницирали овај програм како бисмо приближили полицију дјеци. Захвалан сам Министарству просвјете за подршку тој иницијативи. Јер, морамо учити дјецу да је свако насиље неприхватљиво и да се на насиље не одговара насиљем. Неопходно је да ујединимо снаге како бисмо их све видјели са осмијехом на лицима."



Вељовић је поручио: „Црну Гору не заобилазе савремени изазови у дијелу безбједности, те их морамо препознати и заштитити своју дјецу. Програм је осмишљен у њиховом најбољем интересу. Дјеца треба да знају да на полицију увијек могу да рачунају и да јој се увијек могу обратити“.

На догађају је поручено да, у борби са вршњачким насиљем, сви надлежни органи морају бити укључени, те је, у том контексту, директорица поручила да: „Потписивање Протокола значи помоћ и подршку школи тамо гдје она не може сама.

ПР Служба Министарства просвјете

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?