Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Образовни систем да буде један од главних промотера родне равноправности

Објављено: 02.12.2019. 16:10 Аутор: ПР Служба

Образовни систем је поље дјеловања у којем се почиње са системским отклањањем родне неравноправности како бисмо у будућим генерацијама имали једну другачију слику, поручено је са једнодневног семинара „Поштовање родне равноправности као инструмента веће безбједности у образовању“, који организује Министарство за људска и мањинска права у сарадњи са Заводом за школство.

“У савременим друштвима, поготово оним транзиционим као што је наше, образовном систему намеће се обавеза да мијења друштвени контекст и буде један од главних промотера родне равноправности”, искла је Биљана Пејовић начелница одјељења за послове родне равноправности.

Према њеним ријечима данас не постоји друштвени консензус о потреби равноправног третмана жена и мушкараца и још увек су у великој мери присутни „патријархални синдром”, стереотипи и предрасуде, који значајно утичу на функционисање друштвених механизама и остваривање стандарда родне равноправности.

Она је казала да сагласност идеје о родној равноправности као вид остваривања добробити у друштву предуслов је за постизање консензуса и друштвених актера и појединаца, а то је, пак, услов успешног спровођења мера за постизање родне равноправност. Управо зато, социјализација деце мора бити „родно сензибилисана”.

“Образовање у Црној Гори има за циљ изградњу одрживог образовног система чиме ће се створити услови за развој ученика као самосталних, свестраних личности спремних за критичко промишљање, истраживање, стицање функционалних знања и вјештина за њихово активно укључивање у друштво и повећање укупних економских капацита државе. Систем би, такође, требало да тежи промовисању једнакости и социјалне кохезије, побољшању креативности и иновативности” закључила је начелница Пејовић.

О родној равноправности у образовању, као и општем нормативном оквиру родне равноправности полазницима/полазницама говориле су тренерице за родну равноправност Бранка Влаховић и Славица Стриковић, као и Срђан Ђуровић и Бранка Влаховић.

О значају ове теме говорила је и савјетница у Заводу за школство, Видосава Кашћелан која је подсјетила на важност и актуелност теме.

Минситарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?