Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Шеховић: Успоставља се нови систем праћења талената

Објављено: 05.12.2019. 21:37 Аутор: ПР служба Министаратва просвјете

На конференцији о мотивисању младих, којој је присуствовало више стотина ученика из свих крајева Црне Горе, министар просвјете др Дамир Шеховић најавио је нови систем праћења талената: “Убрзо ће наставници и школе директно у информациони систем уносити информације о талентима дјеце. То ће, бити одлична база за њихово даље праћење, али и креирање политика у образовању“, рекао је Шеховић. Додао је и да је већ успостављен модул у информационом систему за праћење напретка све дјеце, са акцентом на дјецу која су у ризику од напуштања школовања. Конференцију је организовала Бизнис академија "Вијести" уз програмску подршку Министарства просвјете.

Министар је, говорећи о начинима на које је потребно стимулисати дјецу да раде на себи, истакао Фонд за квалитет и таленте из кога ће ове године поново бити додијељено 500 награда ученицима и наставницима и додао: „У рукама наставника су ипак кључни алати који ће покренути дјецу и дати им до знања да су сви они једнако вриједни и да нема добре и лоше дјеце. Морамо им помоћи да мотивациони импулс нађу у себи, независно од става других према њима.

Дакле, механизми мотивисања су врло осјетљиви и треба их на једнак начин усмјеравати на дјецу која остварују оптималне резултате, као и на ону дјецу којој треба додатни подстрек. Прве подстичемо да не уђу у самозадовољство, а тиме и стагнацију. А друге да раде на најбољој верзији себе.

PR služba Ministarstva prosvjete

Морамо бити свјесни колико наша подршка, охрабрење и похвала значи дјетету, чак и онда када изгледају пријеко и незаинтересовано. Заправо, тад им је та подршка и најпотребнија“.

Шеховић је поручио и да став грађана, не само у нашој земљи већ и у свијету, на тему школства, не би смио да се сведе на стереотип да је ријеч о бирократизованом систему укалупљивања дјеце.

Присутнима се обратила и Анђела Мићановић, која је са аспекта младе, успјешне особе, дала осврт на свој животни пут: „Инспирисана разним искуствима, одлучила сам тада да своје студије наставим у иностранству. Другу годину студија сам наставила на Америчком универзитету у Вашингтону у Сједињеним Америчким Државама. У жељи да научим њемачки језик, одлучила сам да отпутујем у Нјемачку и студије наставим на Универзитету у Хајделбергу, који је један од 50 најбољих универзитета на свијету, а који ми је, у сарадњи са Европском унијом, понудио ступендију. Тамо сам провела четврту и пету годину својих студија, научила језик, стекла бројне пријтеље и магистарску диплому. И тако, са своје 24 године и магистарском дипломом, сам, размишљајући, схватила да сам код куће током школовања и рада стекла не само квалитетно образовање, већ и радно искуство и контакте. Истовремено, мој рад и залагање су у основној и средњој школи награђени титулом Ђака генерације, а на факултету титулом најбољег студента друштвених наука Универзитета Црне Горе. То је значило да људи око мене прате, примјећују и поштују мој рад и залагање. Такође, наша земља нас треба.“

Она је младима поручила и да морају стално радити на себи: “ Такмичите се сами са собом. Уколико желите да будете успјешни и да вам неко сјутра понуди посао, почните тако што ћете данас када одете кући размислити и дефинисати свој циљ, добро га проучити и осмислити кораке како да стигнете до њега. Вриједно радите и будите стрпљиви, упорни и спремни да устанете и имате вјере у себе када ствари не буду ишле онако како сте то замислили. И запамтите, уколико желите да успијете не идите утабаним стазама. Идите неистраженим путевима и оставите траг.“

Директор бизнис академије „Вијести“ Брано Судар, поручио да Академија већ годинама у сарадњи са Министарством ради на темама које су интересантне младима, како би се дјеца усмјерила на праве вриједности и чула квалитетна излагања око безбједности на интернету, мотивисања за постигнућа у школи и ван ње, избору средње школе и др. „У вријеме пољуљаних вриједности шаљемо у јавност поруку да квалитет и даље постоји и да га нећемо препустити стихији, већ да ћемо, као друштво, знати да га сачувамо и понудимо најмлађима.

Присутнима су се на панелима обратили: Директорица ЈУ „Слободан Шкеровић“ Зоја Бојанић-Лаловић; Начелница у Министарству просвјете Оливера Николић; Учитељ у ОШ „Октоих“ Сава Ковачевић; Ученица школе „Сергије Станић“ Инес Фрључкић; Ученица гимназије „Слободан Шкеровић“ Јана Радуновић.

ПР служба Министарства просвјете

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?