Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Завршена расправа у Скупштини о допуни Закона о високом образовању: Циљ ослобађање додатних трошкова за магистарски рад и продужетак рока за упис на специјалистичке студије

Објављено: 05.12.2019. 23:07 Аутор: ПР служба Министаратва просвјете

„Циљ допуне Закона о високом образовању је стварање простора да студенти магистарских студија буду ослобођени плаћања додатних трошкова за магистарски рад, као и продужетак рока, односно, остављање могућности уписа специјалистичких студија за још двије године“, поручио је у Скупштини министар просвјете др Дамир Шеховић.

Он је објаснио да ће студентима који су у посљедњем септембарском року уплатили новац на име накнаде за пренос магистарског рада, исти бити враћен, а да ће Влада опредијелити новац Универзитету како би надомјестила тај издатак.

Министар је навео да је допуна Закона подстакнута намјером да се изађе у сусрет студентима који су факултет уписали по моделу „3+1+1+3“ и омогући им се да упишу специјалистичке студије по истом моделу по којем су започели студирање још двије године, односно до краја студијске 2021/2022. године.



„Други разлог због којег смо иницирали измјене је наше опредјељење да прихватимо иницијативу студената магистарских студија која се односи на потребу ослобађања плаћања додатних трошкова за магистарски рад. Имајући у виду та два захтјева, а са друге стране разумијевајући потребу УЦГ да на системски начин уреди ово питање у свим факултетским јединицама, предложили смо наведено законско рјешење“, поручио је Шеховић.

Говорећи о високом образовању, министар је рекао да су посљедњом реформом 2017. године направљени крупни искораци.

“Једини смо се у региону опредијелили за бесплатне магистарске и мастер студије. Тако смо омогућили да студирају они најбољи, а не они са “најдубљим џепом”, казао је Шеховић и додао да ће се бенефити бесплатног образовања од предшколског до мастер студија тек осјетити, јер је „друштво знања нешто на чему се заснива прогрес сваке модерне државе“.

Он је подсјетио и да је промијењен модел студирања, те данас наши студенти студирају по моделу 3+2+3 који је прилагођен европској пракси, чиме су створени предуслови за већу мобилност студената и академског особља.

„Установили смо и модел уговорног финансирања чије резултате већ очекујемо, а на нивоу Закона смо дефинисали и 25% практичне наставе како бисмо помогли студентима да надомјесте дефицит практичног знања и вјештина“, поручио је Шеховић.

Министар је изразио задовољство због договора са управом и Синдикатом УЦГ у вези са повећањем зарада, у складу са којим ће свим запосленима на Универзитету Црне Горе од почетка наредне године зараде бити увећане за 9%, те још додатних 3% од 2021. године на већ увећану зараду. Он је нагласио да, без обзира на значајно повећања зарада, на Универзитету и просвјети, никад није довољно новца који се улаже у образовање

“Сигуран сам, међутим, да је црногорска јавност разумјела да је то максимум у овом моменту, да је то повећање које је значајно”, наводи Шеховић.

Министар је, одговарајући на питања и коментаре посланика који се тичу наводне „хиперпродукције диплома“ оцијенио да наш образовни систем нема тај проблем, већ проблем са квалитетом и великом бројем диплома које су стечене у иностранству, а најчешће у региону, те је зато Министарство просвјете иницирало измјене Закона о признавању иностраних образовних исправа. Ове измјене, о којима ће се убрзо расправљати у Скупштини, имају за циљ заштиту образовног система и тржишта рада од неквалитетних диплома кроз пооштравање критеријума и процедура за признавање, поручио је министар Шеховић.

ПР служба Министарства просвјете

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?