Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Препоруке Савјета постају дио свакодневне полицијске праксе

Објављено: 09.12.2019. 21:00 Аутор: УП
Директор Управе полиције др Веселин Вељовић са помоћницима директора, руководиоцима свих сектора Управе полиције, начелником Центра безбједности Подгорица и начелником Одјељења за аналитику и унапређење рада полиције примио је данас предсједника и чланове Савјета за грађанску контролу рада полиције мр Александра Сашу Зековића, проф.др Дражена Церовића, Зорана Челебића и др Владимира Добричанина.

Управа полиције је препознала и афирмативно се односи према напорима Савјета да узме у рад и провјери све приговоре јавности у вези са полицијском праксом, културом, интегритетом и примјеном полицијских овлашћења.

Међусобна сарадња и комуникација полиције и грађанског надзора над радом полиције је значајно побољшана и на високом је нивоу.

Заједничка посвећеност безбједности и поштовању људских права омогућили су Управи полиције и Савјету за грађанску контролу рада полиције да раде заједно, да се не супростављају и тако постижу добре резултате. Полиција више нема одбрамбени и емотивни став према ставовима који долазе из редова заштитника људских права и показује отвореност према конструктивним критикама и промјенама.

Директор Полиције је осудио сваки примјер полицијског злостављања и одлучно најавио одговарајуће санкције. Упућен је и заједнички позив службеницима полиције да пријављују колеге који нијесу достојни за полицијски посао.

Дискутовано је о моралној храбрости службеника полиције па је заједнички препозната важност потребе да се непрофесионално поступање региструје и благовремено санкционише у самој полицији и да престану појединачни примјери признавања злостављања грађана у поступцима изван полиције јер деградирају успостављени систем одговорности.

Пружена је подршка професионалном раду и интегритету полицијских службеника и заштити друштвеног угледа полицијске професије уз заједнички позив судству да се за напад на службеника полиције не суди испод законског минимума.

Савјет је оцијенио да је значајно унапрјеђено поступање полиције и да је примјена полицијских овлашћења у овој години протекла професионално и без озбиљнијих кршења људских права. Појединачни примјери прекорачења овлашћења и непрофесионалног понашања као и одступања од етичких вриједности су благовремено идентификовани, истражени и успостављена је одговарајућа сарадња са надлежним тужилаштвом. То је битно другачије стање и поступање у односу на раније године.

На основу веома пажљивих анализа и објективних показатеља, који укључују и однос према издатим препорукама и мишљењима, Савјет је констатовао да актуелно руководство Управе полиције спроводи озбиљне реформе чији је циљ да се полиција учини ефикасним сервисом, да се унаприједи укупна одговорност и успјешно одговори на потребе грађана и савременог друштва.

Мишљења, оцјене и препоруке Савјета доприносе анализама, планирању и имплементацији реформи унутар полиције. Тековине грађанске контроле полиције постају могући и неопходни дио свакодневне полицијске праксе.

По оцјенама Савјета, вјештине руковођења у 2019. години су нарочито дошле до изражаја, а директор Управе полиције је показао компетенцију да развојно управља полицијском организацијом јачајући резултате и одговорност уз превенцију непожељних понашања и приступ уважавања према грађанима. Савјет годинама указује да полицијска култура дефинише идентитет црногорске полиције. Искуство је Савјета да руководство Управе полиције показује ријешеност да спроведе промјене и успостави културу која се заснива на професионализму и вриједностима и којом се ствара позитивно перципирани идентитет полиције у друштву.

У 2019. години није забиљежен ниједан случај незаконитог понашања полицијских службеника према грађанима лишеним слободе у току превоза до службених просторија.

Савјет је похвалио активности Управе полиције на локалном нивоу које су наставиле и продубиле отварање црногорске полиције према јавности. Чешћи сусрети са новинарима, пријем грађана и већа видљивост руководилаца полиције у локалној заједници представљају новине које доприносе повјерењу и подршци. Савјет је препоручио одређене активности које ће продубити односе са локалном заједницом.

При даљем унапрјеђењу стандарда поступања, Управа полиције ће посебну пажњу усмјерити ка осјетљивим друштвеним групама, нарочито према младима.

Управа полиције чини све што је у њеним могућностима да поштује стандарде о условима боравка у тзв. полицијском притвору. Уважавајући препоруке Европског комитета за спрјечавање мучења и нечовјечног или понижавајућег поступања или кажњавања (ЦПТ), Савјета за грађанску контролу рада полиције и Националног механизма за превенцију тортуре, Управа полиције је данас објавила да је обустављено даље коришћење просторија за задржавање у Одјељењу безбједности Тиват.

Детаљно је разговарано о безбједности новинара у Црној Гори. Дискутован је случај новинара Владимира Оташевића и констатовано благовремено и професионално поступање полиције. У односу на случај новинарке Оливере Лакић одлучно је саопштено да је интензивна комуникација са тужилаштвом, свакодневна провјера доказа и да се у разумном року очекује подизање оптужнице. Управа полиције је у свом раду као један од приоритета опредијелила безбједност и заштиту новинара, па се сходно томе предузимају бројне активности у спрјечавању свих облика нарушавања слободе изражавања а све у циљу омогућавања несметаног обављања новинарског позива у Црној Гори.

Указано је Савјету да је контрола и одржавање система видео надзора у ЦБ Подгорица у надлежности МУП Црне Горе те да ће технички проблеми бити отклоњени јер је надлежна организациона јединица МУП-а благовремно упозната.

Детаљно је разговарано о неколико предмета на којима ради Савјет при чему је на лице мјеста прихваћено више издатих препорука Савјета.

Одлука да са именује старјешина за комуникацију и сарадњу Управе полиције са грађанским надзором полиције се показала веома практичном и успјешном. Главни полицијски инспектор Зоран Брђанин, руководилац Одјељења за аналитику, унапређење рада и развој полиције, који је одређен за старјешину за комуникацију и сарадњу, одржавао је свакодневни контакт, показао професионалан и посвећен однос због чега га Савјет, код руководства полиције и јавности Црне Горе, похваљује.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?