- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Потписан меморандум Министарства просвјете и Удруж...
Потписан меморандум Министарства просвјете и Удружења Родитељи у вези са вршњачким насиљем: Препознајмо и реагујмо заједно
Шеховић је укратко поновио новоуведене мјере Министарства просвјете против вршњачког насиља, али и нагласио: „Наравно, свјестан сам истовремено да живимо у времену у ком је немогуће дијете у потпуности саклонити од непожељног понашања и садржаја, који су надохват руке. Њих је било и увијек ће их бити. И цијеним да је ту кључна улога управо родитеља, који треба да им, уз нашу помоћ, усаде систем отпорности на такве садржаје, како би, онда када дођу у контакт са њима, а не сумњајте да хоће, знали да кажу „не“.
Наиме, насиље се данас великим дијелом преселило у вируелни простор, а физичку агресију све чешће мијења социјална и емоционална, коју је много теже утврдити и контролисати. Данас је незамисливо лако нанијету штету другоме, и ту посебно мислим на штету угледу или друштвеном статусу појединца, брзим ширењем информација. Што значи да је превенција уз помоћ родитеља, али и изградња снажне личности, кључ за здрав развој дјетета у таквим околностима“.
Кристина Михаиловић нагласила је: „Претходних дана смо имали прилику да чујемо од Министарства да ће бити отворена посебна СОС линија за пријаву насиља, како се мијења систем евиденција ових случајева, на који начин ће он помоћи праћењу стања и осмишљавању нових активности, у којем дијелу је промијења одговорност управа школа, шта ће радити Национални тим за превенцију и дјеловање против вршњачког насиља. Тим се јуче већ састао, и анализирао прве пријаве вршњачког насиља. То је већ показатељ и резутат спремности да се сарадњом рјешавају проблеми. Дакле, на једном мјесту су окупљени представници и министарстава просвјете, затим рада и социјалног старања, полиције и цивилног сектора, који не само што ће добијати информације са терена већ ће и примјећивати гдје постоји више проблема, гдје мање, гдје треба додатна подршка, који су то модели који би били добри, ко није одрадио оно што је дефинисано. И што је посебно важно, континуирано ће радити на унапрјеђењу амбијента како бисмо имали што бољи одговор на насиље.
Национални акциони план ишао је још шире. Посебно се концентрисао на одговорост родитеља и подршку породицама чија дјеца су актери вршњачког насиља. Када до насиља дође мало било коме значи формулације „Све је у породици“ или „Све је до васпитања“ . Ако не умијемо, не знамо, не желимо, онда друштво мора да нам обезбиједи да научимо, сазнамо и да схватимо да морамо. Јер смо ми и наша дјеца грађани овог друштва и сваки наш проблем сјутра ће бити већи проблем друштва ако га не рјешавамо“, поручила је Михаиловић.
Амбасадор Орав рекао је: „Охрабриујемо налажење најбољих могућих модела за превенцију и реаговање и подржавамо владе и школе као и њихове партнере да достигну постављене циљеве. Црна Гора мора се ослањати на добре праксе земаља ЕУ и Региона, у рјешавању питања вршњачког насиља, као смјернице за приступ овом питању. Неке земље приступају овом питању прописивањем казни за родитеље, док друге прописују као могућност тужби према школама уколико не поступе адекватно у процесу заштите дјетета. Црна Гора је, посебно посљедњих пар мјесеци, радила управо на проналажењу адекватног модела“.
Национални акциони план израђен је у оквиру пројекта који је финансиран од стране ЕУ, а спроводили су га Удружење „Родитељи“, НВО Јувентас и Унија средњошколаца уз институционално партнерство са Министарством просвјете.
ПР служба Министарства просвјете