- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Пејановић на радионици „Спрјечавање онлине радика...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Пејановић на радионици „Спрјечавање онлине радикализације младих у Црној Гори“: Млади морају бити заштићени од злоупотреба на интернету
Објављено: 10.12.2019. • 20:17 Аутор: МУП
Развој технологија и нових видова комуникације допринио је напретку друштва и заједнице, с једне стране, док је са друге отворио простор за разне видове злоупотреба, поручио је државни секретар у МУП-у и национални координатор за борбу против насилног екстремизма Драган Пејановић на данашњој радионици „Спрјечавање онлине радикализације младих у Црној Гори“, која је одржана на Правном факултету у Подгорици.
Дигитално доба и доба масовних медија представља иделан полигон за тзв. неконвенционални тероризам, који се изводи на софистициран и на први поглед непрепознатљив начин, саопштио је Пејановић, и додао да посебну опасност представља сајбер простор који се користи за ширење терористичке пропаганде.
Према његовим ријечима, не треба занемарити ни негативан утицај ширења лажних вијести путем интернета, које представља једну врсту неконвенционалног тероризма и глобалног је карактера.
У циљу суочавања са овим изазовима, потребно је фокус ставити на заштиту и креирање зрелог сајбер система који ће бити у стању да омогући високо контролисане процесе, навео је Пејановић.
Национални оперативни тим за сузбијање насилног екстремизма посвећен је превенцији и рјешавању изазова у овој области, уз афирмацију свеобухватног приступа, с посебним фокусом на младе људе, који су у односу на радикализацију на интернету рањива категорија.
Потреба регулисања садржаја на интернету је неминовна, те се у том циљу, у Црној Гори ускоро може очекивати потписивање Меморандума о сарадњи Националног оперативног тима са операторима електронских комуникација. Меморандум ће, истакао је Пејановић, бити додатан прилог доброј сарадњи и омогућити квалитетније регулисање садржаја на интернету.
Начело слободе изражавања и приступа информацијама се мора поштовати, али истовремено морамо радити на јачању отпорности друштва на феномене радикализације и насилног екстремизма. Та борба понекад подразумијева и легитимно ограничавање слободе изражавања, нарочито ако се њоме изазива говор мржње, угрожава национална безбједност, интегритет појединаца и група, или подстиче радикално понашање и поступање.
Везани чланци:
Најава снимања 03.01.2025.
Најава снимања 03.01.2025.
Најава снимања 03.01.2025.
Најава снимања 03.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?