Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Нови ИПА пројекат за унапређење узгоја шкољки у Боки Которској

Објављено: 10.12.2019. 20:40 Аутор: МПРР
MPRRУниверзитет Црне Горе – Институт за биологију мора и Министарство пољопривреде и руралног развоја  током наредне три године реализоваће нови пројекат који треба да допринесе значајном унапређењу конкуретности сектора марикултуре у Боки Которској.

Пројекат "Одрживи и иновативни ланац вриједности Агро хране и рибарства за прекогранично тржиште малих и средњих подузећа - Фоод4Хеалтх" реализује се у оквиру ИПА Интеррег позива за тематске пројекте прекограничне сарадње за Италију, Албанију и Црну Гору. За активности на подручју Црне Горе одобрен је грант од око 800 хиљада еура.
 
Ректор Универзитета Црне Горе проф.др Данило Николић истакао је да пројекат, кроз спој науке и привреде, има за циљ побољшање производних и узгојних технологија, преношење и примјену европских стандарда квалитета и унапређење традиционалних производа. 

У том правцу, како је казао, Институт ће добити модерну лабораторију за иновативан узгој каменица, као и микроалги, за потребе наших узгајивача. То ће бити једино мријестилиште каменица на подручју југоисточне обале Јадранског мора што доприноси конкурентности, како научног истраживања, тако и напретку сектора маруклутуре у Црној Гори. 

Николић је казао да је у припреми пројекта значајну подршку пружило Министарство пољопривреде, као незаобилзан партнер у успјешним научно-истраживачким пројектима на Институту за биологију, као и да ће подршку пружити и Министарство науке. 

Генерална директорица Директората за рибарство Министарства пољопривреде и руралног развоја Славица Павловић изразила је увјерење да ће резултати овог пројекта значајно допринијети напорима које Министарство улаже у развој сектора марикултуре, а који су дефинисани Стратегијом развоја рибарства.

“Сектор марикулутре у Црној Гори није велики, углавном је сконцентрисан подручје Боке Которске. С обзиром на величину сектора, циљ нам је да проширимо постојећу производњу и повећамо конкуретност, вриједност и препознатљивост наших производа марикултуре, кроз њихово брендирање”, казала је Павловић.

Она је подсјетила да у том правцу Министарство дужи низ година пружа бесповратну подршку и узгајивачима риба и шкољки за модернизацију и заштиту узгајалишта. Да би постигли максималне резултате у овом сектору, потребно је да радимо на стварању додате вриједности за наше производе марикултуре”, казала је Павловић.

Она је истакла да ће се кроз ИПА пројекат радити узгој млађи каменица у Институту за биологију, као и да ће се по први пут покренути органска производња мушуља у Бококоторском заливу, што ће бити основ за покретање процедуре заштите географског поријекла мушуља. 

Директор Института за биологију мора у Котору, др Мирко Ђуровић истакао је задовољство због још једног пројекта који ће тој институцији која ове године слави 58 година успјешног научно – истраживачког рада, омогућити даљи  раст конкуретности. 

“Институт ће добити модерну лабораторију, која ће надоградити наше научне капацитете и омогућити запошљавање стручног кадра”, казао је Ђуровић.

Он је истакао да је у посљедњих десет година Институт, из међународних донација и подршку Министарства пољопривреде и Универзитета, опремио и реконструисао већи дио својих капацитета, те да ће даље снажење институције и јачање кадрова бити приоритет и у наредном периоду, како би се успјешно суочили са све већим изазовима у заштити и одрживом развоју Јадранског мора. 


ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?