Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Национални координатор Пејановић у Бијелом Пољу:Превенција најважнија у борби против насилног екстремизма

Објављено: 12.12.2019. 21:03 Аутор: МУП
„Локална заједница има незамјенљиву улогу у превенцији и сузбијању радикализације и насилног екстремизма, а кохезијом локалног и националног нивоа можемо искоријенити ове пријетње“, поручио је државни секретар у МУП-у и национални координатор за борбу против насилног екстремизма Драган Пејановић на конференцији Борба против насилног екстремизма на локалном нивоу, која је данас одржана у Бијелом Пољу, у оквиру програма Националне платформе за борбу против насилног екстремизма.

MINAПејановић је казао да у Црној Гори проблеми радикализације и насилног екстремизма нијесу посебно изражени, али да ниједна држава није имуна на ове појаве, те да се у континуитету спроводе активности на оперативном и превентивном плану.

Такође је истакао да је Црна Гора једина држава региона која је оформила Националну платформу за борбу против насилног екстремизма и радикализације који воде ка тероризму И изразио задовољство сарадњом са локалним заједницама. „Свјесни чињенице да проблеми настају управо у локалним заједницама, гдје постоје одређени радикални појединци, Национални оперативни тим, самостално и у сарадњи са међународим организацијама реализује обуке тзв.фирст линер-а, односно оних који су на “првој линији” сусрета са евентуалним радикализованим појединцима“, поручио је Пејановић.

MINAНаш задатак је да, уједињени, радимо на препознавању и искорјењивању ових појава, зато ће активности Националног оперативног тима у 2020. години бити фокусиране на реализацију заједничких активности на локалном нивоу, казао је национални координатор.

Предсједница Тима за помоћ и заштиту Вукица Јелић је саопштила да је задатак овог Тима да помогне да Црна Гора буде отпорнија на појаве као што је насилни екстремизам. Чланови тима су представници социјале, здравства, просвјете, полиције, локалних средина и невладиног сектора, навела је, и додала да Тим у свакој општини има свог представника.

Извршна директорица Форума МНЕ, чланица Националног оперативног тима, Елвира Хаџибеговић Бубања казала је да ова невладина организација има за циљ да окупи различите групе младих из свих крајева Црне Горе и исказала задовољство сарадњом са државним институцијама на плану борбе против ових негативних друштвених појава.

„Бијело Поље је град који је препознат по мултивјерском и мултиетничком складу, који дугује управо својим грађанима, а насилни екстремизам не може бити одлика ниједне религије, јер је суштина вјере ширење мира и толеранције. Рад са младима је један од приоритета општине Бијело Поље, са нагласком на едукацију”, нагласио је потпредсједник Општине Бијело Поље Нермин Бећировић.

Предсједник Управног Одбора Заједнице општина Веселин Грбовић је рекао да је превенција најбољи начин борбе против ових друштвених девијација, а улога локалне управе као првог сервиса грађана је веома значајна.

“Мултиетнички склад који постоји у Бијелом Пољу јача отпорност на насилни екстремизам, а неопходна је координација свих у борби против насилног екстремизма”, саопштио је директор Центра за спорт и рекреацију Бијело Поље Марко Масловарић.

Конференција у Бијелом Пољу организована је у склопу недјеље борбе против насилног екстремизма коју Центар за демократску транзицију (ЦДТ) организује у оквиру Националне платформе за борбу против насилног екстремизма.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?