Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Нухоџић: Међусобно уважавање и поштовање разноликости су путоказ здравог друштва у коме за екстремизам нема мјеста

Објављено: 13.12.2019. 19:13 Аутор: МУП
„Ми у Црној Гори његујемо међусобно уважавање и суживот као путоказ здравог друштва у коме за екстремизам нема мјеста. Сви заједно треба да градимо мултикултурну заједницу у којој ће се сви наши вишеслојни идентитети равноправно исказивати. По томе је Црна Гора препозната на овим просторима и шире. Богатство различитости – европски је став, дубоко усађен у црногорску стварност. Али то у нашем случају није само максима – него је и начин живота“, поручио је министар унутрашњих послова Мевлудин Нухоџић отварајући конференцију „Како етнонационализам води ка насилном екстремизму“, коју су организовали Национални оперативни тим за праћење спровођења Акционог плана за имплементацију Стратегије сузбијања насилног екстремизма (НОТ) и Центар за демократску транзицију (ЦДТ).

Biro za odnose s javnošćuМинистар је навео да етнонационализам повећава агресивни потенцијал, чиме доприноси стварању плодног тла за екстремизам, непрестаног зачараног круга радикализације, агресије и насилних одговора. Стога се морамо одупријети томе, на свим нивоима и у свим сегметима друштвеног дјеловања. Подсјетио да је регион Југоисточне Европе једно од осјетљивих подручја. „Но, имајући у виду негативно насљеђе из ратова са краја 20. вијека, преплијетање различитих интереса и утицаја, али и често погрешних разумијевања националних и вјерских разноликости, из историје морамо извући мудре и трајне поуке. Од свих земаља региона, Црна Гора је најмање погођена појавом насилног екстремизма. Нимало случајно! Највеће богатство Црне Горе је управо поштовање разноликости и његовање мултинационалног и мултиконфесионалног склада. Те вриједности дубоко су уклесане у грађанско биће Црне Горе и јасно афирмисане и у новом Уставу из 2007. године “, казао је Нухоџић.

Biro za odnose s javnošćuСаопштио је да одговор на изазов ширења екстремистичке идеологије и радикализације, поред отворености и толеранције, захтијева посвећено синергијско дјеловање свих сегмената друштва - државних органа и локалних самоуправа, организација цивилног друштва, вјерских заједница, академске заједнице, медија и грађана. Укључивање свих субјеката друштва у овај процес и јачање њихове отпорности, континуирана едукација, рад полиције у заједници, активно учешће вјерских заједница, рад са породицама и са младима су међу нашим приоритетима.

Нухоџић је истакао да је Црна Гора једина држава региона која је оформила Националну платформу за борбу против насилног екстремизма, која позива на наставак превентивних активности, посебно на локалном нивоу, што је препознала и Европска комисија у Извјештају о Црној Гори за 2019. годину. Платформа за сузбијање насилног екстремизма и радикализације је одраз потребе да се креира и подржава окружење за ширење разумијевања и промовисање принципа грађанске државе.

Министар је исказао увјерење да ће данашњи скуп допринијети остваривању заједничког циља, а то је безбједно окружење за све нас. „На том путу, Црна Гора има стратегију, утемељену у изградњи међуетничке хармоније и усклађену са европским праксама“, закључио је у уводном обраћању на конференцији „Како етнонационализам води ка насилном екстремизму“ министар унутрашњих послова Црне Горе Мевлудин Нухоџић.

У уводном дијелу конференције говорили су, поред министра Нухоџића, шеф Делегације Европске уније у Црној Гори амбасадор Аиво Орав и директор Центра за демократску транзицију Драган Копривица.





Да ли вам је садржај ове странице био од користи?