Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Нухоџић: Грађанима Црне Горе биће омогућен већи ниво заштите личних података који већ имају грађани Европске уније

Објављено: 16.12.2019. 19:39 Аутор: МУП
Усвајањем новог Закона о заштити података о личности у који ће бити транспоноване одредбе Опште уредбе о заштити личних података (ГДПР), црногорски нормативни оквир биће у потпуности усклађен са оним који се примјењује у Европској унији, чиме ће грађанима Црне Горе бити омогућен већи ниво заштите личних података који већ имају грађани ЕУ. Усклађивање домаћег законодавства са европским стандардима је од пресудног значаја за адекватно остваривање права грађана, али и развој домаћих компанија које у свом пословању користе податке о личности, јер се једино на тај начин обезбјеђује правна и социјална сигурност власника података. Ове законске регулативе доносе новине, омогућавају бољу заштиту појединца и његовог права на приватност и заштиту података о личности, јачају улогу државних органа за заштиту личних података и предвиђају могућност да надзорни органи изричу новчану управну казну за субјекте односно руковаоце који прекрше закон“, поручио је министар унутрашњих послова Мевлудин Нухоџић отварајући међународну конференцију ,,ГДПР и заштита података у Црној Гори“, у организацији Правног факултета у Подгорици и компаније Скy Еxпресс д.о.о.

MUPПојава друштвених мрежа и глобална експанзија комуникационих канала резултирале су свеопштом дигитализацијом пословних токова, која је претворила корпоративне системе у виртуелни свијет без граница. „То значи да се бројни лични подаци налазе широм интернета, у масовним базама података, не само друштвених мрежа, већ и банака, телеком оператера, као и свих организација чија дјелатност захтијева складиштење и обраду корисничких података. Све ово учинило је личне податке изузетно доступним, али самим тим и рањивим. Пријетња злоупотребе личних података је постала алармантна, а крађа идентитета скоро свакодневна појава. Дакле, имајући у виду потенцијал и пријетње, који развој дигиталне економије носи са собом, Црна Гора ће примјеном ГДПР уредбе омогућити корисницима корпоративних система већу контролу над сврхама у које се њихови подаци користе ради јачања њиховог повјерења у дигиталне екосистеме“, рекао је министар.

MUPИако је у овом тренутку тешко предвидјети тачан утицај који ц́е ГДПР уредба, односно нови Закон о заштити података о личности имати у Црној Гори, важно је препознати да постоје многи позитивни утицаји ових законских мјера, као што је тај да се субјектима података пружа већа контрола над њиховим личним подацима. „Примјена одредби ГДПР-а не треба да се посматра као још једна законска обавеза, већ као нови стандард пословања, односно прилика да се додатно унаприједи корисничко искуство које ће довести до већег повјерења у институције које прикупљају информације о њима“, казао је Нухоџић.

Министар је указао на значај подизања колективне свијести државне администрације, менаџмента компанија и запослених о значају нове регулативе за одрживост пословања, што ће допринијети укупном побољшању сигурности података и пословних процеса у организацијама. „Након доношења новог закона, Министарство унутрашњих послова ће приоритет дати информисању и едукацији широког круга друштвених актера. Такође, Министарство ће организовати обуке државних службеника и намјештеника који врше обраду личних података, са циљем да она буде законита и транспарентна. Учешће свих релевантних субјеката - гаранција је да ће поруке ове конференције допринијети да се свијест о значају заштите личних података подигне на још виши ниво“, закључио је у уводном обраћању на конференцији „ГДПР и заштита података у Црној Гори“ министар унутрашњих послова Црне Горе Мевлудин Нухоџић.

У уводном дијелу конференције говорили су, поред министра Нухоџића, деканка Правног факултета УЦГ проф. др Анета Спаић, министарка јавне управе Сузана Прибиловић и извршни директор Скy Еxпресс д.о.о Мајо Мићовић.





Да ли вам је садржај ове странице био од користи?