Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Управа полиције и ОЕБС заједно у спрјечавању и борби против насиља над женама

Објављено: 18.12.2019. 20:21 Аутор: УП
ОЕБС и ове године пружа подршку Управи полиције у акцији подизања свијести о активнијем учешћу грађана и свих релевантних субјеката друштва у спрјечавању и борби против насиља над женама. Имајући у виду чињеницу да мали проценат жена које су доживјеле насиље од стране својих партнера то и пријави, ОЕБС је подржао ову акцију и израдио промотивно едукативни материјали који је публикован у свим црногорским градовима. ОЕБС је такође покренуо интернетску платформу која нуди помоц́ и информације, а које подржавају напоре за спрјечавање и борбу против насиља над женама. Ова web страница је доступна и на црногорском језику и може јој се приступити путем линка хттпс://www.стопваwноw.орг/цнр.

UP

Најчешћи облик насиља коме су изложене жене је психичко, а честа је ситуација да овај облик насиља прати и физичко.

До 1. новембра 2019. године на територији Црне Горе извршено је 261 кривично дјело у вези са породичним насиљем и поднијете су 1304 прекршајне пријаве због извршених 1479 прекршаја из Закона о заштити од насиља у породици.

Изречене су 43 наредбе о удаљењу или забрани враћања у стан или други простор за становање, те је 25 жртава упућено у склониште за жртве, од чега је троје дјеце.

Полиција је предложила 167 заштитних мјера од чега: 28 удаљење из стана, 53 забрана приближавања, 62 забрана узнемиравања и ухођења, 17 обавезни психосоцијални третман и седам обавезно лијечење од зависности, а у истом периоду, по рјешењима судова за прекршаје, полиција је пратила извршење укупно 198 заштитних мјера из надлежности полиције.

Управа полиције континуирано остварује сарадњу са свим друштвеним субјектима који учествују у превенцији, спрјечавању и сузбијању насиља у породици и учествују у раду мултидисциплинарних тимова на нивоу јединица локалне самоуправе.

Црна Гора је једна од првих држава које су потписале и ратификовале Истанбулску конвенцију, чиме је преузела обавезу да мијења законе, уведе практичне мјере и обезбиједи ресурсе за ефикасну превенцију и спрјечавање насиља над женама и насиља у породици.

Овом приликом охрабрујемо све оне који трпе насиље да без одлагања пријаве најближој полицијској станици или на број 122.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?