Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Нухоџић: Држава је одлучна да стане на пут насиљу над женама и да заштити жртве

Објављено: 18.12.2019. 20:30 Аутор: МУП
„Иако је сада повјерење жена у рад државних органа веће, морамо да имамо снажнију подршку свих субјеката друштва – Да сви заједно пошаљемо поруку да нећемо бити нијеми на насиље, да нећемо окретати главу, већ да ћемо пријавити сваки облик насиља. Да покажемо да у црногорском друштву насиље нећемо дозволити. Министарство унутрашњих послова и Управа полиције ће увијек бити чврст ослонац свим жртвама насиља и свим штићеницама Сигурне женске куће. Учинићемо све да их заштитимо, да се осјећају сигурно, а да насилнике приведемо правди. Жртве морају да знају да насиље није њихов лични или породични проблем, већ проблем друштва у цјелини. Држава је одлучна да стане на пут насиљу над женама и да заштити жртве“, поручио је министар унутрашњих послова Мевлудин Нухоџић говорећи на панелу Државна политика и склоништа за жене са искуством насиља, у оквиру конференције којом се обиљежава јубилеј поводом 20 година постојања Сигурне женске куће.

У овој години, Полиција је предложила 171 заштитну мјеру, од чега: 29 удаљење из стана, 54 забрана приближавања, 63 забрана узнемиравања и ухођења, 18 обавезни психосоцијални третман и седам обавезно лијечење од зависности. По рјешењима судова за прекршаје, Полиција је пратила извршење укупно 217 заштитних мјера. За једанаест мјесеци ове године, извршиоцима прекршаја из Закона о заштити од насиља у породици, изречено је 48 наредби о удаљењу или забрани враћања у стан или други простор за становање. „Свако мора да буде безбједан у својој породици. Ставили смо до знања да свака кућа у којој жена живи, мора да буде њен сигуран дом, а да је насилник тај који мора да оде“, нагласио је Нухоџић.

Министар је констатовао да Полиција у значајно већем броју користи мјере заштите, истичући да ти предмети и те мјере морају да добију подршку од правосуђа, како од тужилаца када је ријеч о квалификацији тако и на суду кроз санкције. „Дакле, јасан је тренд интензивније примјене свих мјера из надлежности Полиције, но сврсисходност истих, а то је смањење насиља и нулта толернција на насиље, може се постићи само ако све институције синхронизовано дјелују“, казао је Нухоџић.

Подсјетио је да је Министарство унутрашњих послова формирало Оперативни тим за борбу против насиља над женама и насиља у породици, са намјером да се о овом негативном феномену и друштвеном проблему, кроз рад Тима, проговори на један отворенији и јаснији начин који ће мобилисати све субјекте друштва. У том контексту, министар је навео да је до сада разматрано око 40 комплексних случајева, а поступање у конкретним предметима се односило на предлагање мјера, упућивање на одговарајуће моделе реаговања и комуникацију са жртвама.
Говорећи о конкретним активностима на плану унапређења подршке и заштите жртвама насиља у породици, Нухоџић је казао: „Без обзира на чињеницу да је у претходним годинама доста учињено у борби против насиља, и даље, сви заједно, Полиција, Тужилаштво, Суд, васпитно-образовне, социјалне и здравствене установе, цивилни сектор и медији, морамо уложити додатне напоре у правцу превенције и јачања едукације“.

Додао је да ће Министарство унутрашњих послова и Управа полиције интензивирати обуке полицијских службеника, од руководног до извршног кадра, како би се осигурао адекватан приступ и пружила већа подршка жртвама насиља.

Системски значајни помаци су начињени кроз израду Базе која осигурава пренос података за све пријаве насиља од Полиције ка центрима за социјални рад, а као наставак рада, планира се и аутоматска размјена података са Министарством просвјете, Тужилаштвом и Судом.

„Једино кроз заједнички рад, афирмацију толеранције и културе ненасиља стварамо боље друштво у ком ће будуће генерације одрастати. Министарство унутрашњих послова ће наставити са подршком женским невладиним организацијама које пружају услуге жртвама насиља, с обзиром да је цивилни сектор важна карика за сузбијање насиља над женама. Такође, лично ћу се снажно залагати за пооштравање казни за сва кривична дјела са елементима насиља. Јер само оштријим казнама можемо побиједити ову пошаст“, закључио је у обраћању на конференцији поводом 20 година постојања Сигурне женске куће министар унутрашњих послова Црне Горе Мевлудин Нухоџић.





Да ли вам је садржај ове странице био од користи?