- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Министарка Секулић отворила Радионицу о коришћењу ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Министарка Секулић отворила Радионицу о коришћењу течног природног гаса
Објављено: 07.02.2020. • 22:59 Аутор: МЕК
Црна Гора би коришћењем течног природног гаса остварила значајне бенефите у погледу јачања своје економије, обезбјеђења енергетске сигурности и смањења загађења речано је данас на Радионици о могућностима коришћења контејнеризованог течног природног гаса мањег обима у југоисточној Европи.
Министарка економије Драгица Секулић, казала је да је то тема која је позната већ деценију, међутим још ништа није урађено конкретно у региону.
“Црна Гора може бити сјајан избор за земљу која би можда прва почела са једним таквим пилот пројектом, у виду неке врсте припреме за тржиште гаса у Црној Гори”, рекла је Секулић.
Министарка је навела да је протекла деценија била један од најбрже мијењајућих периода у енергетској историји.
“Вјерујем да ћемо на радионици проширити своја знања и свијест о тим темама. Имаћемо прилике да чујемо презентације о течном природном гасу, његовом превозу, плану гасификације, односно потрошње енергије у тешкој индустрији”, саопштила је Секулић.
Она је казала да ће радионица бацити свјетло на иновативан приступ који се тиче енергетских рјешења малог обима када је у питању експанзија коришћења природног гаса у земљи.
Америчка амбасадорка, Јyдy Рисинг Реинке, казала да би течни природни гас учинио Црну Гору стабилнијом у енергетском сектору на Западном Балкану.
“Црна Гора постаје енергетско чвориште за регион Западног Балкана, чему је доприњела прогресивна политика Владе Црне Горе у области енергетике, као и подршка интернационалних инвестиционих институција”, оцијенила је Рисинг Реинке на радионици коју су организовали Министарство економије у сарадњи са Америчком амбасадом и Министарством енергетике Сједињених Америчких Држава (САД).
Она је саопштила да је у индустрији дошло до све веће употребе фосилних горива.
“Како се Европа удаљава од тих прљавих извора енергије врата су сада широм отворена за могућности да се окренемо чистим изворима енергије, као што је течни природни гас”, сматра Рисинг Реинке.
Према њеним ријечима, постоји неколико кључних предности коришћења природног гаса у економији, ако Црна Гора одлучи да иде у том правцу.
“Кључна предност је што вашој земљи обезбјеђујете енергетску сигурност. Тиме бисте диверзификовали своје снабдјевање енергијом и убрзали пут ка евроатланским интеграцијама”, казала је Рисинг Реинке.
Предност је и, како је рекла, смањење загађења односно позитиван утицај на животну средину. Течни природни гас има велике предности у поређењу са другим фосилним горивима и има ниже емисије угљен-диоксида, односно сумпор-диоксида.
“Бенефити су очигледни. Течни природни гас би ојачао црногорску економију. Подразумијева се да ће власници бизниса жељети јефтније енергетске изворе који су расположиви и чистије изворе горива”, саопштила је Рисинг Реинке.
Она је казала да Црна Гора има природни потенцијал, односно Луку Бар, чиме би држава могла постати дистрибутивно чвориште за течни природни гас за читав западни Балкан.
“То би омогућило веће инвестиције и отварање нових радних мјеста”, сматра Рисинг Реинке.
Помоћник секретара за фосилну енергију у Министарству енергетике САД,Стевен Wинберг, казао је да извоз омогућава енергентску сигурност, чиме та држава помаже партнерима широм свијета.
“Желимо да знате да можете да рачунате на САД као стабилног и поузданог партнера у правцу енергетске диверзификованости, односно сигурности. У Црној Гори улажемо велике напоре у том дијелу, а планови да повећате искоришћеност хидроенергетских потенцијала, односно вјетроелектрана су велики продор у том правцу”, навео је Wинберг.
Он је рекао да ће споразум са енергетском заједницом југоисточне Европе подстаћи конкуренцију на црногорском енергетском тржишту, што важи и за прекоморска нафтна и гасна истраживања.
Тиме се, како је објаснио, отвара простор за промоцију течног природног гаса у Црној Гори.
“Америчка Влада вјерује да су САД у позицији да вам помогну да реализујете потенцијале у овој области, што нарочито важи за снабдијевање течним природним гасом”, прецизирао је Wинберг.
САД су данас, како је навео, највећи произвођач нафте и природног течног гаса у свијету, као један од три највећа извозника тог енергента.Wинберг је казао да се течни природни гас користи на 40 дестинација, на пет континената.
Он је додао да је од средине 2018. године извоз у Европи био у расту скоро 600 одсто, односно од новембра прошле године трећина енергетских извора била је усмјерена ка Европи, чиме САД обезбјеђује неопходну енергетску сигурност партнерима.
Министарка Драгица Секулић је, на маргинама даншње радионице у просторијама Министарства економије примила гдина Стевен Wинберг, помоћника секретара за фосилну енергију у Министарству енергетике САД са којим је разговарала о могућој сарадњи између двије државе.
Узевши у обзир да Црна Гора постаје енергетско чвориште региона данашњи сусрет отвара могућност да се Црна Гора посматра и као чвориште ЛНГ за регион.
“Данашњи састанак треба искористити као примјер за даљу сарадњу Црне Горе и САД не само у области енергетике већ и у осталим областима”, закључила је министарка Секулић.
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
БИРО ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ
ВИДЕО:хттпс://www.флицкр.цом/пхотос/владацг/49501292057/
хттпс://www.флицкр.цом/пхотос/владацг/49501288957/
хттпс://www.флицкр.цом/пхотос/владацг/49501280182/
хттпс://www.флицкр.цом/пхотос/владацг/49501306352/
Везани чланци:
Извјештај о спроведеној јавној расправи о нацрту Закона о измјенама и допунама Закона о ус 30.12.2024.
Публикације 26.12.2024.
Завршена друга Обука о корпоративном управљању 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?