- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Међународна агенција за атомску енергију објавила ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Међународна агенција за атомску енергију објавила позив за припрему и подношење пројектних приједлога за циклус техничке сарадње 2022-2023
Објављено: 11.02.2020. • 19:54 Аутор: Министарство науке
Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) са сједиштем у Бечу, објавила је позив за припрему и подношење пројектних приједлога за циклус техничке помоћи земљама чланицама 2022-2023. година.
У оквиру наведених активности, земље чланице имају могућност предлагања пројеката националног, регионалног или интеррегионалног карактера. Национални пројекти су категорија која се базира на идентификованим потребама земаља чланица (у складу са дјелатношћу ИАЕА) и морају имати своје упориште у Оквирном програму за земљу (Цоунтрy Программе Фрамеwорк-ЦПФ). Подсјетимо да су у случају Црне Горе дефинисане сљедеће приоритетне области: нуклеарне науке и апликације, одрживи развој и живота средина, здравље људи, заштита од зрачења, нуклеарна безбједност и сигурност те развој људских ресурса.
Регионални пројекти, са друге стране, морају бити базирани на одговарајућим стратегијама и плановима за конкретни регион и морају одсликавати заједничке потребе земаља чланица ИАЕА из наведеног региона. Интеррегионални пројекти у својој основи пружају подршку земљама чланицама кроз организацију конференција, семинара и радионица за одговарајуће приоритетне области.
Према стандардним процедурама Агенције, а у циљу помоћи земљама чланицама у дијелу припреме и финализације пројеката, Међународна агенција за атомску енергију пружа одговарајућу експертску подршку као и подршку кроз организовање тренинга за чланове пројектних тимова.
Подсјетимо, Црна Гора је обновила своје пуноправно чланство у ИАЕА, 30. октобра 2006. године и у периоду од 01. јануара 2007 до 31. децембра 2019. Црна Гора је имала укупно 15 националних пројеката укупне вриједности од преко 4 мил ЕУР-а, као и велико учешће у пројектима регионалног и интеррегионалног карактера. Конкретни резултати остварени су у набавци опреме (донација дигиталног мамографа са пратећим садржајима за потребе КЦ ЦГ, донација гамма камере са пратећим садржајима такође за потребе КЦ ЦГ, већинско опремање лабораторија Центра за екотоксиколошка испитивања Црне Горе, опремање лабораторије Биотехничког факултета, затим у увођењу нових техника лијечења (нпр. брахитерапија), што је све праћено образовним и/ли тренинг програмима кадрова одговарајућих профила).
За циклус техничке сарадње 2020-2021. одобрена су два национална пројекта чија је практична имплементација почела 01.јануара 2020 и то:
- „Јачање техничких и истраживачких капацитета Института за јавно здравље Црне Горе-лабораторија за исхрану и безбједност хране“ у вриједности од 282.920,00 ЕУР и
- „Успостављање националног тренинг центра за заштиту од зрачења“ у вриједности од 127.750,00 ЕУР.
За циклус техничке сарадње 2020-2021. одобрена су два национална пројекта чија је практична имплементација почела 01.јануара 2020 и то:
- „Јачање техничких и истраживачких капацитета Института за јавно здравље Црне Горе-лабораторија за исхрану и безбједност хране“ у вриједности од 282.920,00 ЕУР и
- „Успостављање националног тренинг центра за заштиту од зрачења“ у вриједности од 127.750,00 ЕУР.
Институције-носиоци пројеката у Црној Гори су Институт за јавно здравље и Универзитет Црне Горе-Природноматематички факултет.
Трећи пројекат, одобрен у категорији „регионални пројекти“ чија је реализација такође почела у јануару ове године је пројекат подршке успостављању Међународног института за одрживе технологије Југоисточне Европе (СЕЕИИСТ) под називом „Развој људских ресурса у домену успостављања Центра за терапију протонима и тешким јонима у оквиру Међународног института за одрживе технологије Југоисточне Европе“, у вриједности од 0.5 мил ЕУР. Поред Црне Горе која ће руководити пројектом, укључене су и Република Албанија, Босна и Херцеговина, Република Бугарска, Сјеверна Македонија, Република Србија и Република Словенија.
Водич за припрему пројектних приједлога циклусу 2022-2023, са временском динамиком активности можете преузети ОВДЈЕ
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?