- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Агробуџет представљен у Бару и Улцињу: Бројне прил...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Агробуџет представљен у Бару и Улцињу: Бројне прилике за успјешан агробизнис
Објављено: 12.02.2020. • 01:56 Аутор: МПРР
Више од 150 пољопривредних произвођача са територије општина Бар и Улцињ добили су данас детаљне информације о приликама да даље унаприједе своју производњу, а које нуди Агробуџет за 2020. годину који је ове године значајно већи и износи 61 милион еура.
Присутнима су представљене бројне могућности за остваривање значајне подршке по газдинству, у скоро свим секторима производње. Посебно су интересантне биле новине у Агробуџету којима се наставља шири обухват корисника, раст опредјелјене подршке, поједностављене процедура и веће могућности за инвестиције и унапређење конкуретности.
Представници Министарства појаснили су на који начин могу остварити одређену подршку, услове и процедуре. Будући да је ових дана почело објављивање јавних позива за бесповратну подршку, произвођачи су позвани да се пријаве и да, поштујући рокове, што боље искористе могућности да би постали још успјешнији домаћини и предузетници.
Највеће интересовање пољопривредници са подручја Бара и Улциња исказали су за премије у сточарству и прераду млијека на газдинству, подршку за развој маслинарства, очување генетичких ресурса, органску производњу, набавку механизације, подршку младим пољопривредницима, као и инфраструктурне пројекте. Пољопривреднике је обрадовала вијест да им се изашло у сусрет и да ће ове године добити већи износ подршке на име премија за стоку, јер ће износ од 70 еура по грлу добити и за грла испод предвиђеног минимума, као и информација да ће на једноставнији начин добијати премије за млијеко које прерађују на газдинству, за коју се све више опредјелјују.
Посебно су појашњене процедуре и прихватљиви трошкови код инвестиција које се односе на изградњу подзида, набавку механизације и управљање стајњаком, а за које, такође, влада све веће интересовање, што потврђује да наши пољопривредни произвођачи разумију важност унапређења стандарда и модернизације у овом сектору.
Млади незапослени који имају завршену пољопривредну или ветеринсарску школу или факултет позвани су да искористе изузетну могућност да започну бизнис у пољопривреди, уз бесповратну подршку у износу од 10.000 еура, кроз програм – Млади фармер.
Акценат на презентацији у Улцињу стављен је на упис произвођача у Регистар пољопривредних газдинстава, као предуслова за остваривање подршке кроз све мјере Агробуџета, али и ИПАРД подршку.
Представници Министарства пољопривреде и руралног развоја подсјетили су пољопривредне произвођаче на важност удруживања, модернизације производње, унапређења квалитета својих производа, како би превазишли изазове у дијелу пласмана производа на тржишту, нарочито туристичком.
Истакнута је и важност сталне међусобне комуникације са службама Министарства, које су спремне да сваком појединачном произвођачу на било који начин пруже потребне информације како би успјешно искористили могућности подршке. Исказана је и спремност за организацију и посебне радионице за појединачне секторе, у циљу успјешне реализације мјера подршке и наставка тренда раста броја корисника.
ПР Служба Министрарства пољопривреде и руралног развоја
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?