Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Наставак динамичних инвестиција у сектору саобрацаја

Објављено: 13.02.2020. 20:58 Аутор: МСП

Министар саобраћаја и поморства Осман Нурковић састао се данас са представницима кредитне рејтинг агенције Моодy'с, који бораве у Црној Гори у оквиру редовне годишње посјете.

 

Фокус разговора био је на капиталним инфраструктурним пројектима који се реализују у области саобраћаја. Министар Нурковић је информисао госте о тренутној динамици извођења радова на приоритетној дионици Смоковац Увач Матешево аутопута Бар Бољаре, констатујући да је до сада урађено више од 80% радова и да не постоје отворена питања која би могла драстично утицати на планирану динамику.

 

“Комплексност терена и саме трасе, али и грађевински захтјевни објекти на овој дионици били су додатан изазов, али квалитет изведених радова је приоритет када говоримо о овом капиталном и развојном пројекту” истакао је Нурковић подсјећајући на бенефите за црногорске грађане и привреду.

 

“Као посебно значајан ефекат у дугом року очекује се подстицање развоја сјеверног региона. Када је ријеч о потенцијалима за развој сјеверног региона, регион располаже са највећим дијелом укупног хидропотенцијала у Црној Гори, цјелокупним резервама угља, око 67% обрадивих површина, 71% дрвне масе, близу 70% сточног фонда, скоро цјелокупним резервама олова и цинка, као и ресурсима за развој зимског и екотуризма и производњу еко хране и хране са заштићеним географским поријеклом. Наставак изградње аутопута допринијеће смањену миграције становништа и повећању степена запослености у сјеверном дијелу Црне Горе што би посљедично требало позивитно да утиче на демографска кретања.”

 

Представници кредитне рејтинг агенције Моодy'с исказали су интересовање за наставак реализације пројекта аутопута Бар Бољаре и у том дијелу министар Нурковић је презентовао активности које се у континуитету спроводе. У 2019. години је почела израда Идејног пројекта и Елабората процјене утицаја на животну средину и друштво за дионицу Матешево - Андријевица, Студије оправданости за читав аутопут Бар-Бољаре укључујући цост-бенефит анализу, и настављена је израда Идејног пројекта и Елабората процјене утицаја на животну средину и друштво за дионицу Смоковац-Фармаци (обилазница око Подгорице), и за све претходно наведено су обезбијеђена бесповратна средства Инвестиционог оквира за Западни Балкан у укупном износу од 6.8 милиона € и поменута документација би требала да буде завршена до краја 2020. године.

Прелиминарна истраживања показују да би преферирани модел реализације за остале дионице аутопута Бар-Бољаре могао бити приватно - јавно партнерство, односно блендинг модел финансирања, који би подразумијевао комбинацију бесповратних средстава ЕУ фондова, кредитно задужење и средства државног буџета.

Осим о аутопуту Бар – Бољаре на данашњем састанку било је ријечи И о улагањима у жељезнички систем Црне Горе, постојећу националну мрежу путева, али и у области ваздушног саобрацаја.

"Када је ријеч о државним путевима у континуитету се годишње улажу значајна средства, резулат инвестиција су побољшане и модернизоване дионице магистралних и регионалних путева дуж читаве Црне Горе, изграђене су обилазнице, треће траке, булевари, санирани бројни мостови, косине, тунели. Оваква динамика интезивног улагања Државе у путну инфраструктуру наставиће се и у наредном периоду, истакао је Нурковић.

Министар Нурковић је упознао присутне о значајним инвестицијама државе у модернизацију и реконструкцију црногорских пруга, у том смислу Држава ће у наредном периоду просјечно годишње улагати око 15 милиона еура, уз подсјећање да је до сада реконструисано око 45 % пруге Бар – граница са Србијом и настављамо интезивне активности на повећању безбједности и оперативности овог система.

Министар Нурковић је представио процедуре и фазе које слиједе у наставку процеса додјеле концесије за црногорске аеродроме, али и бенефите које Држава очекује реализацијом овог пројекта.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?