Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Дани дијалога: Допринос жена учинити видљивијим и увезати потенцијале региона

Објављено: 28.02.2020. 21:50 Аутор: Министарство науке
Будва, Хотел Авала, 28. фебруар 2020. – Да би се ојачала друштвена кохезија у региону, неопходно је допринос жена учинити видљивијим, али и додатно унапређивати умрежавање како би се искористили сви потенцијали – закључено је на дводневном скупу Дани дијалога: Улога жена у друштвеној кохезији. Конференција је окупила више од стотину учесница из региона, с циљем да се препозна допринос жена, укаже на примјере добре праксе, као и да се дефинишу препоруке за унапређење друштвене кохезије. Догађај је организовао Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори, у оквиру регионалног програма „Дијалог за будућност“, који финансира Фонд Уједињених нација за изградњу мира, а заједнички спроводе УНДП, УНИЦЕФ, УНЕСЦО и надлежне институције у Црној Гори, Босни и Херцеговини и Републици Србији

Резимирајући закључке дводневог дијалога, Даниела Гашпарикова, стална представница УНДП у Црној Гори нагласила је да је за постизање социјалне кохезије и родне равноправности неопходно осигурати већу видљивост за резултате и успјешне приче жена које мијењају регион набоље. „Кључна предност Дијалога за будућност је што кроз овакве догађаје генерише обиље идеја и иновативних рјешења, која ће бити преточена у конкретне акције. Међу бројним механизмима који за постизање једнакости важно је и родно-сензитивно буџетирање, јер приоритети су тамо гдје су финансијска средства,“ казала је Гашпарикова.

Ministarstvo nauke

Министарка науке у Влади Црне Горе, Сања Дамјановић подсјетила је на Циљеве одрживог развоја, једину глобалну агенду која има за циљ да трансформише свијет до 2030 године. „Да бисмо успјели да трансформишемо свијет, неопходно је да повежемо науку, технологију и иновације. Концепт који може да увеже сва три елемента је Међународни институт за одрживе технологије на простору Југоисточне Европе (СЕЕИСТ). Овај институт има потенцијал да спријечи одлив мозгова у цијелом региону и унаприједи истраживање у области онкологије. Тиме би се убрзале иновације, унаприједила економија, здравље људи и постигла општа добробит,“ истакла је Дамјановић. Министарка је уједно указала да је неопходно укључити више жена у науку и истраживање и ојачати њихов допринос кроз креативност и емоције које оне свесрдно уносе у свакодневни рад.

Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke

У оквиру радних сесија и лабораторија рјешења, учеснице су предложиле бројне конкретне акције, од којих издвајамо пар препорука: обука просвјетних радника о родној равноправности; креирање мреже савезница које су на позицијама моћи; предузимање мјера против родно засноване дискриминације при запошљавању и на радном мјесту; промоција прича успјешних жена; медијски активизам и примјена родног аспекта у новинарству; оснаживање и подршка активисткињама у малим и руралним заједницама.
***
На званичном отварању, Фиона Меклуни, резидентна координаторка Уједињених нација у Црној Гори указала је да искуства из свијета доказују да глас жена игра кључну улогу у изградњи социјалне кохезије и мира, као и да њихов допринос омогућава дугорочне резултате. „Дијалог за будућност подстиче да се регионални изазови сагледају на нов начин и уједно пружа платформу да представници различитих сектора, грађани и доносиоци одлука заједнички креирају рјешења за добробит свих грађана и земаља,“ закључила је Меклуни.

Нада Дробњак, предсједница скупштинског Одбора за родну равноправност истакла је да: „Овај регион дјелује и дјеловаће увијек као систем спојених судова. Зато је важно да разговарамо, размјењујемо искуства, учимо и подржавамо једни друге и градимо будућност својих земаља, док заједнички обликујемо бољу будућност цјелокупног региона. Ако не разговарамо нема договора, ако не питамо нема одговора и ако не идемо ка ономе што нас спаја остаћемо раздвојени.“
Дани дијалога окупили су учеснице из земаља региона, укљућујући представнице цивилног друштва, образовног сектора, институција, приватног сектора, академске заједнице, итд. Циљ догађаја је био да се покрене дискусија о улози и доприносу жена друштвеној кохезији.

Три кључна аспекта кохезивног друштва су повезаност међу људима, повјерење у институције и једнак приступ могућностима и правима, те фокусирнаост на опште добро. Родна равноправност, у смислу једнаког приступа, један је од основних елемената друштвене кохезије. Стога, програм ,,Дијалог за будућност” у великој мјери ставља акценат на оснаживање жена и јачање њихове улоге и видљивости у свим друштвеним процесима.
Дијалог за будућност нуди платформу путем које се људи из свих друштвених сфера сусрећу, разговарају и креирају рјешења за бољу будућност.

УНДП Монтенегро
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?