Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан И круг националних консултација за пријављивање пројеката код ИАЕА

Објављено: 03.03.2020. 20:51 Аутор: Министарство науке
Ministarstvo nauke  Ministarstvo nauke 

Данас, 03. марта 2020. године у Министарству науке је одржан први круг националних консултација за пријављивање пројеката у новом циклусу техничке помоћи Међународне агенције за атомску енергију земљама чланицама, 2022-2023. година.

Састанку су присуствовали представници сљедећих институција, чије надлежности на националном нивоу кореспондирају са активностима ИАЕА, и то: Министарства одрживог развоја и туризма, Агенције за заштиту природе и животне средине, Клиничког центра Црне Горе, Института за јавно здравље, Специјалистичке ветеринарске лабораторије, Универзитета Црне Горе и Завода за геолошка истраживања.

Национална службеница за везу, за сарадњу са ИАЕА, мр Смиља Кажић Вујачић је у уводном дијелу указала на досадашњу успјешну сарадњу са Међународном агенцијом за атомску енергију, посебно у дијелу техничке сарадње, гдје је кроз реализацију 15 пројеката националног карактера финансирано преко четири милиона еура пројектних активности за Црну Гору. Она је подсјетила да је у току реализација два национална пројекта и то: Универзитета Црне Горе-Природноматематичког факултета и Института за јавно здравље а још увијек је у току реализација пројеката Клиничког центра Црне Горе-Института за болести дјеце као и Центра за екотоксиколошка испитивања Црне Горе д.о.о.Такође је подсјетила да сви национални пројекти морају имати своје упориште у Оквирном програму за сарадњу Црне Горе и Међународне агенције за атомску енергију (ЦПФ) 2014-2020, односно да се морају базирати на пет приоритета дефинисаних у самом Програму.

Сагледавајући приоритете и активности на националном нивоу, а посебно у свјетлу новог Закона о заштити од јонизујућих зрачења, радијационој и нуклеарној сигурности и безбједности, представница Министарства одрживог развоја и туризма Тамара Ђуровић је указала да би било пожељно пријављивање новог пројекта код ИАЕА, како би се обезбиједила експертска подршка за припрему подзаконских аката те имплементацију њихових одредаба.

Представници Клиничког центра Црне Горе, у домену заштите од зрачења су указали на неопходност надградње ПАЦС система, којим би се у наредном периоду дефинисале персоналне дозе за сваког пацијента, док би, у складу са потребама даљег развоја Клиничког центра Црне Горе, у сарадњи са ИАЕА требало фокус ставити на могућност набавке ПЕТ/ЦТ система (домен нуклеарне медицине).

Представник Универзитета Црне Горе-Природноматематичког факултета, декан проф. др Предраг Мирановић је указао на неопходност наставка текућег пројекта и у циклусу 2022-2023, о чему је већ разговарано са Агенцијом у Бечу, док је представник Специјалистичке ветеринарске лабораторије, др сци Бојан Аџић указао на важност пројектне подршке у дијелу Афричке куге свиња односно свих зоонотских болести те патогена у храни. Представник Завода за геолошка истраживања Драган Радојевић је указао на добру сарадњу са ИАЕА у дијелу регионалних пројеката и истакао важност нових пројеката, првенствено због набавке лабораторијске опреме за потребе те институције.

Поред исказа интересовања за националне пројекте указано је и на важност регионалних које ће кандидовати институције из Црне Горе у циклусу 2022-2023, а да би се дошло до јединственог приступа о Програму који ће Црна Гора кандидовати код ИАЕА за поменути циклус, поред даљих консултација унутар ресора потребно је спровести и интерресорне консултације. Важна прилика, на којој ће се дати детаљне информације представницима надлежних црногорских институција које се тичу наредног циклуса те пројектног пријављивања, биће у периоду од 25. до 27. марта 2020. године када ће експертска мисија ИАЕА посјетити Црну Гору и одржати дводневну радионицу.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?