- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Савјет за заштиту животиња: Значајни искораци у ди...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Савјет за заштиту животиња: Значајни искораци у дијелу одговорног власништва над псима
Објављено: 06.03.2020. • 02:30 Аутор: УБХВФП
Савјет за заштиту животиња, заједно са Министарством пољопривреде и руралног развоја и Управом за безбједност хране, уз одличну сарадњу са цивилним сектором покренуо је и реализовао низ активности у дијелу рјешавања проблема које се односе на популацију паса, посебно у дијелу одговорног власништва над псима, чиме је оправдана одлука Владе о оснивању овог тијела и потврђено да приступ одговорног и партнерског дјеловања даје најбоље резултате, оцијењено је на данашњој, 14. по сједници Савјета на којој је усвојен Извјештај о раду овог тијела.
Савјет за заштиту животиња основан је прије непуне двије године, са циљем да се у што скоријем року пруже конкретни и ефикасни одговори на бројне проблеме које се тичу заштите добробити животиња, са посебним акцентом на тада најактуелније изазове везане за нехуман однос појединаца према према животињама, неодговоран однос власника према кућним љубимцима, проблем великог броја паса луталица и појава напада паса на људе. У састав Савјета именовани су представници Управе, Министарства пољопривреде, Ветеринарске коморе И НВО за заштиту животиња.
Чиповано око 13.000 паса, и даље ће бити бесплатно
Као резултат покренутих бројних активности на том плану постигнути су значајни искораци. На данашњој сједници, констатовано је да је успостављена јединствена база за идентификацију и регистрацију паса у коју је до сада, кроз акцију чиповања, регистровано око 13.000 паса, али и њихових власника. Такође, пси су вакцинисани против бјеснила, чиме се значајно доприноси очувању здравља животиња и јавног здравља.
Кроз програм мјера обавезне здравствене заштите животиња који се финансира из Агробуџета и ове године, биће настављена иста мјера кроз коју ће бити бесплатно даље чиповање и вакцинација паса, са циљем регистровања што већег броја.
Наставља се финансирање НВО пројеката
Када је ријеч о пројектима НВО за заштиту добробити животиња, а које је финансирало Министарство пољопривреде, Савјет је обавјештен да се највећи број пројекта започетих у претходној години реализује планираном динамиком. Позвани су сви представници НВО из ове области да се пријаве на јавни позив за финансирање за ову годину који је објављен.
Дат је предлог да се до краја ове године изврши евалуација ефикасности свих реализованих пројеката у претходне двије године, како би се размотрио начин финансирања у наредној.
Позив локалним управама да се више ангажују
Такође, усвојен је финални нацрт Наионалне стартегије за контролу популације паса, који је у процедури прикупљања мишљења, како би се послао Влади на усвајање.
Савјет је констатовао да у дијелу рјешавања проблема паса луталица, и поред свих спроведених активности и напора Савјета, Министарства, Управе и цивилног сектора, још нема очекиваних резултата на терену. Истакнуто је да локалне управе нијесу довољно ангажоване на том плану. Из Савјета подсјећају да услове и начин држања свих животиња, прописују јединице локалних самоуправа. Надзор над таквим донијетим прописима треба да врше локалне самоуправе, као и да обезбједе услове за чување напуштених животиња. На жалост, у највећем броју општина, заштита добробити животиња није међу приоритетима. Пси луталице су и даље на улицама, а са друге стране локалне управе исплаћују знатне износе новца на име одшетете грађанима због уједа паса. Савјет је оцијенио да се локалне управе морају интензивније укључити у ову проблематику. У нацрту Националне стратегије за контролу популације паса дефинисано је да све локалне самоуправе треба да у року од најкасније двије године донесу програме контроле популације паса, што ће захтијевати пуну укљученост надлежних локалних служби.
Закључено је да су реализоване све планиране активности дефинисане у претходном периоду по питању заштите добробити кућних љубимаца и да су постављене основе за даље развијање ове области. У наредном периоду одлучујућа улога биће на локалним управама, што ће Савјет пратити. Савјет ће интензивно пратити и активности формиране Радне групе за израду Закона о заштити добробити животиња.
У складу са тим, одлучено је да у овој години приоритет у активностима Савјета буде заштита и добробити производних животиња, посебно због све актуелнијих проблема са животињама које се држе у „сампасу“, али и уопште унапређења услова држања животиња у објектима.
Савјет за заштиту животиња
Везани чланци:
Појава слинавке и шапа у Њемачкој 14.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?