Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Покренута Кампања против дјечијих уговорених бракова: Свако дијете има право на безбрижно дјетињство и сигурно одрастање

Вјерујемо у друштво у којем свако дијете има право на безбрижно дјетињство и сигурно одрастање, могућност да се школује и развија своје потенцијале и увјерен сам да је ова кампања корак ближе том циљу, саопштио је министар унутрашњих послова Мевлудин Нухоџић данас у насељу Врела Рибничка у Подгорица, гдје је означен почетак јавне кампање против дјечијих уговорених бракова. „Дјеца из ромске и египћанске заједнице имају права као сва остала дјеца, и обавеза је свих нас да их у томе подржимо, не само као представника институција, већ као грађана и родитеља,“ нагласио је министар Нухоџић.

Британска амбасадорка у Подгорици Алисон Кемп је истакла да проблем дјечијих уговорених бракова погађа различите заједнице широм свијета, укључујући и младе у Уједињеном Краљевству, додајући да су промјене могуће и да ће оне догодити. „Част ми је што смо и формално преузели улогу партнера у изради ове кампање. Сви дијелимо исте вриједности и заједнички циљ да изађемо на крај са препрекама: да кажемо да, без обзира на поријекло, расу или религију – жене заслужују прилику да живе животом који саме одаберу. Истраживање спроведено за потребе ове кампање указало је на јасан став великог броја представника ромске заједнице – нарочито млађих генерација – који се противе уговореним браковима“, нагласила је амбасадорка Кемп.

Предсједница скупштинског Одбора за родну равноправност Нада Дробњак је оцијенила да су се у последних двадесет година представници институција трудили да помогну људима из ромске и египћанске заједнице који су мијењали себе и своју заједницу, и који су спријечили не мали број раних уговорених бракова. „Али ми не можемо да будемо задовољни док год се и један једини брак уговара, док год једно једино дијете нема право да живи свој живот пуним плућима,“ нагласила је.

„Америчка амбасада са поносом подржава рад у локалној заједници чији је циљ да обезбиједи поштовање права дјеце. Надамо се да ће током ове кампање многи разумјети колико је корисно дозволити дјеци да просто буду дјеца, дозвољавајући им да расту, да се школују и да изграде успјешан живот,“ саопштила је амбасадорка Сједињених Америчких Држава у Погорици Џуди Рајзинг Рајнке.

Извршна координаторка Центра за ромске иницијативе Фана Делија је нагласила да су се храбре активисткиње из саме ромске и египћанске заједнице одлучиле, да кроз учешће у овој кампањи, својим личним позитивним примјером допринесу својој заједници у борби против дјечијег уговореног брака. “Ми смо се поред свих проблема и опасности које носи овај проблем, одлучиле да станемо уз раме са институцијама и зауставимо заснивање брачних заједница младих дјевојака односно дјеце,“ рекла је Делија.

Госпођа Сузана Краснић подијелила је са учесницима скупа лично искуство одгајања своје двије кћерке у ромској и египћанској заједници у Подгорици. Нагласила је да, упркос одређеним притисцима средине, није дозволила да њена дјеца заснују брак прије пунољетства, већ је инсистирала да њене обје кћерке морају имати нормално дјетињство и успјешно завршити школовање, отварајући им бројне могућности за будући срећан и успјешан самосталан живот.

У разговору са женама и дјевојкама из ромске и египћанске заједнице, представници Министарства унутрашњих послова Жељко Спалевић, Управе полиције Марко Брајовић и Центра за социјални рад Подгорица Катарина Бијелић појаснили су важеће прописе и процедуре за заштиту дјеце од уговорених бракова. Поручили су да државни органи стоје на располагању ромској и египћанској заједници, као и свим потенцијалним жртвама дјечијих уговорених бракова у Црној Гори, за сву помоћ и подршку у спрјечавању и искорјењивању ове негативне друштвене појаве.

Циљ кампање, чији је слоган „Дјеца су дјеца.“, је подизање свијести о штетности дјечијих уговорених бракова, који веома озбиљно угрожавају ментално и физичко здравље дјеце и нарушавају њихове шансе да као одрасли воде здрав и срећан живот. Жртве уговорених дјечијих бракова по правилу рано напуштају школу, што значајно ограничавања њихове могућности за будуће запослење и успјешан самосталан живот. Као један од облика трговине људима, уговорени дјечији бракови такође представљају озбиљно кривично дјело кажњиво по законима Црне Горе. Иако проблем дјечијих уговорених бракова није искључиво везан за ромску и египћанску заједницу, ипак су дјеца у овим заједницама најизложенија овом ризику. Због тога ће кампања „Дјеца су дјеца.“ бити посебно фокусирана на рад у са припадницима ромске и египћанске заједнице у Подгорици, Никшићу, Тивту и Беранама.

Кампању спроводе Министарство унутрашњих послова, Министарство рада и социјалног старања и Управа полиције, у сарадњи са НВО Центар за ромске иницијативе, уз подршку Британске амбасаде у Подгорици.

СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?