Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Коначна одлука о затварању поглавља које се односи на интелектуалну својину зависиће од процјене ЕК

Објављено: 25.04.2020. 19:07 Аутор: КЕИ
Црна Гора је испунила услове за привремено затварање преговора у поглављу које се односи на интелектуалну својину, али ће коначна одлука о томе зависити од процјене Европске комисије у погледу испуњености мјерила.

То је оцијенила генерална директорица Директората за унутрашње тржиште и конкуренцију у Министарству економије, Биљана Јакић у интервјуу поводом 26. априла Свјетског дана интелектуалне својине.

Јакић је појаснила да је Европска комисија Црној Гори поставила четири мјерила за затварање поглавља које се односи на интелектуалну својину, од којих се, како је навела, три односе на усаглашавање законодавства са правом ЕУ, а четврто на обезбијеђивање довољних административних капацитета за поступак признавања и спровођења права интелектуалне својине и обезбјеђивање евиденције биланса остварених резултата о истражним поступцима, кривичним гоњењима и судским поступцима у случају кршења права.

„Сматрамо да је Црна Гора испунила услове за привремено затварање преговора у овом поглављу, али ће коначна одлука о томе зависити од процјене Европске комисије, нарочито у погледу испуњености четвртог мјерила“, истакла је Јакић.

Говорећи о Свјетском дану интелектуалне своје, Јакић је подсјетила да је тај датум установила Свјетска организација за интелектуалну својину (Wорлд Интеллецтуал Пропертy Организатион - WИПО) и да се традиционално обиљежава од 2000. године, у циљу подизања свијести о значају и утицају интелектуалне својине на свакодневни живот.

„Овај датум представља датум ступања на снагу Конвенције о установљавању Свјетске организације за интелектуалну својину из 1970. Године. Тема овогодишњег Свјетског дана интелектуалне својине је: Инновате фор тхе Греен Футуре – Иновативност за зелену будућност“, казала је Јакић.

Према њеним ријечима, појам “право интелектуалне својине” обухвата ауторско и сродна права и право индустријске својине.

„Ауторско право обухвата права аутора књижевних, научних и умјетничких дјела, док сродна права обухватају права интерпретатора, произвођача фонограма, филмских продуцената, радиодифузних организација и издавача и посебна (суи генерис) права произвођача база података. У право индустријске својине спадају: патентно право, право жига, право заштите индустријског дизајна, право заштите ознаке географског поријекла, право заштите топографије интегрисаног кола, право заштите биљне сорте, право сузбијања нелојалне конкуренције и пословна тајна“, појаснила је Јакић.

Она је казала да, оно што је заједничко за ауторска и сродна права и права индустријске својине јесте, с једне стране нематеријални карактер предмета заштите (духовни, интелектулни), а с друге стране економска функција која обезбјеђује да субјект правне заштите, тј. носилац права присваја материјалну корист од експлоатације предмета заштите.

На питање које институције су укључене у заштиту и спровођење права интелектуалне својине, каква је њихова сарадња и које активности се предузимају у правцу подизања свијести јавности о значају интелектуалне својине, Јакић је оцијенила да је јачање механизама сарадње између органа који се баве правима интелектуалне својине од великог значаја за даље унапређење система заштите права интелектуалне својине у Црној Гори.

„С тим у вези, успостављен је и одлично функционише механизам сарадње између свих органа који су идентификовани као кључне институције у систему заштите права интелектуалне својине, и то: Министарства економије, Тржишне инспекције, Управе царина, Привредног суда, Управе полиције и Државног тужилаштва. Механизам координације послова и активности у области интелектуалне својине функционише на два нивоа, путем Координационог тима за спровођење права интелектуалне својине и Радне групе коју је основао Координациони тим, са задатком организовања и спровођења заједничких акција усмјерених на спрјечавање и сузбијање вршења повреда права интелектуалне својине. Чланови Радне групе су представници Министарства економије, Управе царина, Тржишне инспекције и Управе полиције и организују и спроводе активности у складу са годишњим Планом активности. Овакав вид сарадње и координације подржан је од стране Европске комисије и Завода за интелектуалну својину ЕУ“, рекла је Јакић.

Спроводе се, како је казала, различите активности, са циљем подизања свијести јавности о значају права интелектуалне својине.

„Једна од најзначајнијих је “Дани заједничке акције“ која има за циљ да се грађани информишу о значају права интелектуалне својине кроз промотивни материјал. Такође, у циљу заштите права интелектуалне својине врши се појачана контрола код привредних субјеката који се баве прометом роба чијом дистрибуцијом се могу повриједити права интелектуалне својине, као и појачани надзор на граничним прелазима. Исто тако, реализују се јавне трибине и округли столови са предузетницима, представницима малих и средњих предузећа, заступницима и спроводе се различити видови едукација, кроз семинаре, радионице и сл. У овом контексту, жељела бих да поменем и изузетну сарадњу са Привредном комором Црне Горе, Министарством наука и универзитетима у Црној Гори“, истакла је Јакић.

Упитана коме се могу обратити аутори који сумњају у злоупотребу њиховог дјела и каква је процедура у тим случајевима, Јакић је казала да носилац права на ауторском дјелу или предмету сродних права чије је право повријеђено може тражити заштиту својих права и накнаду штете по општим прописима.

„То значи да носиоци права заштиту остварују пред судом, подношењем тужбе. Ова област је детаљно уређена Законом о ауторском и сродним правима, с тим што се у значајној мјери примјењују и одредбе закона којим се уређује парнични поступак, закона којим је регулисан извршни поступак и општа правила о накнади штете“, прецизирала је Јакић.

Говорећи о обавезама које произилазе из поступка приступања Европској унији (ЕУ), Јакић је казала да су се активности одвијале у више праваца.

„У претходном периоду рађено је на усклађивању националног законодавства са правом ЕУ и то Закона о ауторском и сродним правима, Закона о патентима, Закона о жигу, Закона о правној заштити индустријског дизајна и Закона о заштити топографија полупроводника. Оцјене ЕУ су да је црногорско законодавство у великој мјери усклађено са правом ЕУ у овој области. У питању је континуирани процес, с обзиром да се право ЕУ константно мијења и допуњује“, навела је Јакић.

Она је казала да је успостављен и адекватан институционални оквир, који представља предуслов за регистрацију и ефикасно спровођење права интелектуалне својине.

„Као што сам већ навела, а сходно препорукама ЕУ, успостављени су механизми редовне координације и сарадње између надлежних институција у вези са спровођењем права интелектулне својине, кроз заједничке акције усмјерене на спрјечавање и сузбијање вршења повреда права интелектуалне својине. Континуирано је рађено на унапрјеђењу административних капацитета, као и подизању свијести стручне и лаичке јавности о значају права интелектуалне својине за грађане, привреду и друштво у цјелини“, истакла је Јакић.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ
ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

МИНИСТАРСТВО ЕКОНОПМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?