Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Из ЕК су указивали што је корисније за Црну Гору

Објављено: 18.05.2020. 16:19 Аутор: КЕИ
Прихватање нове методологије не подразумијева било какве измјене постојећих преговарачких докумената, већ само истиче спремност Црне Горе да, као будућа чланица ЕУ, интензивније ради на вањско-политичком приоритету заједно с државама чланицама ЕУ. То је у разговору за Побједу казао главни преговарач са ЕУ Александар Дрљевић.

Црна Гора, напомиње Дрљевић, није стављена у ситуацију да се одлучи између двије различите методологије, већ нам је дата могућност да постојећи оквир додатно оснажимо.

Влада је прошле седмице усвојила одлуку о прихватању нове методологије преговора са ЕУ, која предвиђа додатну финансијску и политичку подршку за земље које напредују у преговорима, али и санкције за земље које стагнирају на европском путу.

Упитан на основу чега су донијели одлуку да прихвате овакву методологију, Дрљевић објашњава да је анализа показала да се многе ствари из нове методологије или већ налазе у Општој позицији ЕУ за Црну Гору.

"Пратећи историјски развој политике проширења ЕУ, видјећемо да се преговарачки процес са државама кандидатима у континуитету мијења прилагођавањем политичкој реалности Европске уније, на основу научених лекција из сваког претходног таласа проширења. Из тог разлога, ако погледамо само Западни Балкан, видјећемо одређене новитете приликом отварања преговора са свим државама региона", истиче Дрљевић.

Искуства


Отварању преговора прво са Хрватском, касније са Црном Гором и Србијом, те отварање преговора са Сјеверном Македонијом и Албанијом, увијек је претходило унапређењу преговарачког оквира, а све у циљу снажнијег спровођења реформи и постизања темељније демократизације државе кандидата, напомиње главни преговарач.

"Отварање преговора са Сјеверном Македонијом и Албанијом је био моменат да се преговарачки оквир додатно оснажи, те подстакне снажнија сарадња с државама чланицама. Приликом усвајања начелних принципа за будући преговарачки оквир на Савјету за опште послове ЕУ крајем марта ове године, ЕУ је дала могућност Црној Гори да додатно унаприједи свој преговарачки процес без измјена формалног преговарачког оквира. Веома пажљиво смо приступили анализи свих аспеката примјене нове методологије, посебно имајући у виду фазу у процесу приступања у којој се Црна Гора налази и резултате које смо до сада остварили", истакао је Дрљевић.

На питање да ли је донешеној одлуци претходила анализа преговарачких структура у Црној Гори, Дрљевић подсјећа да су у фебруару имали јавну дебату на тему нове методологије у којој су, осим чланова преговарачке структуре, учествовали и представници цивилног друштва и дипломатског кора.

"Такође, ова тема је била дио разговора које је предсједник Владе водио са представницима различитих структура у оквиру иницијативе Савез за Европу. Коначно, Колегијум за преговоре, као највише тијело преговарачке структуре Црне Горе, је на недавно одржаној сједници разматрао Информацију о новој методологији ЕУ која детаљно разрађује све елементе нове методологије и њене повезаности с Општом позицијом ЕУ, коју смо усвојили на међувладиној конференцији у јуну 2012. приликом отварања преговора", наводи Дрљевић.

Анализа је, каже он, показала да се многе ствари из нове методологије или већ налазе у Општој позицији ЕУ за Црну Гору или већ функционишу као неписано правило у нашем преговарачком процесу, али напомиње да одређени дјелови нове методологије који се односе на отварање поглавља за Црну Гору нијесу примјењиви.

Политичка нота

Упитан да ли су из Брисела имали сугестију да прихвате нову методологију, Дрљевић истиче да је Европска комисија новој методологији дала снажнију политичку ноту, управо како би ефикасније утицала на један од својих приоритета а то је европска интеграција Западног Балкана.

"Колеге из ЕК су нам од самог почетка указале да су дјелови нове методологије који се могу примијенити на Црну Гору од значајне користи за наш даљи интеграциони пут – каже Дрљевић.

Закључује и да прихватање нове методологије од стране Владе не подразумијева било какве измјене постојећих преговарачких докумената, већ само истиче спремност Црне Горе да, као будућа чланица ЕУ, интензивније ради на свом вањско-политичком приоритету заједно с државама чланицама ЕУ.

"Овдје Црна Гора није стављена у ситуацију да се одлучи између двије различите методологије, већ нам је дата могућност да постојећи оквир додатно оснажимо", закључио је Дрљевић.

Из Европске комисије казали су да поздрављају прихватање принципа нове ревидиране методологије, коју сматрају компатибилном са постојећим преговарачким оквиром.

На наше питање шта ће оваква одлука значити за даљи ток преговора Црне Горе са ЕУ, у Комисији истичу да ревидирана методологија проширења има за циљ да преговоре о приступању учини вјеродостојнијим, предвидљивијим, динамичнијим и вођеним јачим политичким усмјеравањем.

"Сврха није да се радикално редизајнира проширење ЕУ, већ да се ојача процес. Ми не мијењамо циљеве. Циљ остаје приступање", казала је за Побједу портпаролка Европске комисије Ана Писонеро.

Извор: Побједа
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?