Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Излагање предсједника Владе Црне Горе Мила Ђукановића на Конференцији Уједињених Нација о промјени климе у Копенхагену

Објављено: 17.12.2009. 23:57 Аутор: Насловна страна
Излагање Њ.Е. г-дина Мила Ђукановића, предсједника Владе Црне Горе
на Конференцији Уједињених Нација о промјени климе
Копенхаген, 17. децембар 2009. године


Господине Предсједавајући,
Ваше екселенције,
Даме и господо,

Са задовољством сам прихватио позив да учествујем на копенхашкој Конференцији Уједињених нација о климатским промјенама, која је већ названа историјском. Захваљујем Влади Краљевине Данске на организацији и гостипримству.

Климатске промјене су вишедимензионална и мултипликативна пријетња и изазов нашег времена. За ублажавање тог проблема одговорне су и велике и мале, и развијене и земље у развоју, њихове Владе и лидери. Зато је важно донијети одлуку о међународном договору у оквирима заједничке, али и подијељене одговорности. Неопходно је искористити растућу политичку вољу и поставити темељ новом раздобљу у коме ће утицај климатских промјена бити контролисан,раст температуре ограничен испод 2 степена целзијуса, а одржив економски развој заснован на мудром и одговорном односу према природним ресурсима у оквирима новог глобалног зеленог одговора.
Црна Гора је држава у чијем Уставу је записано да је између осталог и еколошка. У складу са тим нашим стратешким опредјелјенјем желим поновити већ исказану подршку настојању Европске Уније у погледу редукције нивоа емисија гасова са ефектом стаклене баште за 20 % до 2020. године. Са позиције државе у развоју и државе потенцијалног кандидата за чланство у Европској Унији, посебно указујем на неопходност снажније подршке развијених држава таквом опредјелјенју.

Наши техничко-технолошки капацитети не омогућавају значајније учешће у смањењу емисија угљендиоксида. Медјутим, релативно висок степен шумског и вегетационог покривача условљава расположивост наших потенцијала за стабилизацију садржаја угљен диоксида у атмосфери. Црна Гора на изузетно малом, али природним вриједностима богатом дијелу планете, има могућност да, као флексибилан и одржив систем, покаже ефикасност у имплементацији одговорније глобалне политике контролисања и ограничавања климатских промјена.

Нико нема право да се дистанцира од проблема климатских промјена. Иницијативност и инвентивност, као кључна начела овог приступа,морају бити основа нашег садашњег и будућег дјеловања и у ширем оквиру одрживог развоја друштва. На том начелу утемељена политика може постати заједнички идеал, идеал без илузија, уколико се правилно препознају и избалансирају потребе земаља у развоју, и могућности развијених. Нови, додатни и предвидиви извори финансирања, који укључују трансфер технологија и изградњу капацитета, морају се ставити на располагање земљама у развоју.

Доступност техничких и финансијских извора за потребе јачања националних капацитета у погледу спровођења мјера прилагођавања и ублажавања, може бити значајно унапријеђена кроз успостављање и ефикасну примјену механизама регионалне сарадње. На иницијативу Црне Горе, као земље домаћина, основан је Регионални форум за климатске промјене. У октобру је одржана Регионална конференције о климатским промјенама и одрживом развоју за регионе Медитерана и Југо-источне Европе. Вјерујем да ће наведене иницијативе бити препознате као значајне и у оквиру спровођења глобалног одговора, како кроз подршку сарадњу и партнерствима са УН агенцијама, тако и са релевантним међународним финансијским организацијама и приватним и пословним сектором.

Искористимо ову историјску прилику за постизање договора који ће бити наша заједничка побједа! У увјерењу да ће период пред нама оправдати овако постављена очекивања, захваљујем вам на пажњи.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?