Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Обиљежава се Свјетски дан животне средине – Црна Гора снажно посвећена очувању природе

Објављено: 05.06.2020. 16:17 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Овогодишњи Свјетски дан животне средине фокусиран је на питање смањења губитка биодиверзитета кроз спровођење глобалне кампање о зависности опстанка и квалитета живота човјека од природе.

У том контексту, Министарство одрживог развоја и туризма указује да је у периоду од прошлогодишњег Свјетског дана животне средине наша држава била снажно посвећена очувању природе, што је и резултирало повећањем броја заштићених подручја, као и процента заштићене територије, под националном и међународном заштитом.

Тренутно, највећи дио заштићених подручја, око 60 одсто, чини пет Националних паркова Црне Горе – „Дурмитор“, „Проклетије“, „Скадарско језеро“, „Ловћен“ и „Биоградска гора“, и шест паркова природе – „Пива“, „Драгишница“ и „Комарница“, „Орјен“, „Комови“, „Ријека Зета“ и „Улцињска солана“.

Посљедња три парка проглашена су само током 2019. године. Уз то, Улцињска солана уписана је и на РАМСАР листу, чиме је Црна Гора добила треће мочварно подручје од међународог значаја, послије Националног парка „Скадарско језеро“ и Тиватских солила. Кроз унапријеђену сарадњу са УНЕСЦО-ом интензивирали смо имплементацију високих стандарда за подручја која су уписана на Листу свјетске природне баштине. 

Текућу годину започели смо номинацијом прашумских букових комплекса Националног парка „Биоградска гора“ за упис на УНЕСЦО Листу свјетске природне баштине, док се управо ове године навршава 40 година од када је Национални парк „Дурмитор“ уписан на УНЕСЦО листу, као природно добро изузетне вриједности. Убрзаном динамиком радимо и на дуго очекиваном проглашењу првих морских заштићених подручја.

Година за нама била је најуспјешнија када је у питању успостављање еколошке мреже „Натура 2000“, што је обавезујући критеријум за чланство у ЕУ, али за Црну Гору као државу богатог биодиверзитета ово је и идеалан механизам заштите природних богатстава, ријетких и ендемских врста, шумског фонда и прашумских комплекса. До краја 2019. мапирано је око 25 одсто копнене територије и 50 одсто орнитофауне, а добијени подаци су потврдили богатство и очуваност биодиверзитета Црне Горе. Уз помоћ Владе СР Њемачке мапирана су станишта Скадарског језера, као важног мочварног екосистема. 

Резултати које је Црна Гора до данас постигла обавезују нас да наставимо још интензивније да постављамо нове циљеве у области заштите животне средине, да будемо солидарни и заједно радимо на очувању природе као препознатљиве вриједности наше државе у глобалним оквирима.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?