Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Округли сто о улози медија у процесима креирања јавних политика

Објављено: 12.06.2020. 17:04 Аутор: МЈУ

У организацији Центра за демократију и људска права, у оквиру пројекта “Е-демократија: грађанска партиципација у дигиталној ери” који ЦЕДЕМ спроводи уз подршку Министарства јавне управе Црне Горе, одржан је округли сто под називом “"Улога медија у подстицању грађанске партиципације у процесу доношења одлука". Циљ овог округлог стола је био анализа постојећег стања у области грађанске партиципације посредством портала е-управе и портала е-петиције и сачињавања сета препорука за дјеловање медија и Министарства јавне управе ради већег учешћа грађана у процесу доношења одлука, као и подизање свијести о важности учествовања у овом процесу.

Округлом столу је присуствовала Мирјана Беговић, начелница Дирекције за развој е-управе у Министарству јавне управе, која је присутнима дала основне информације о досадашњим активностима на успостављању е-Демократије у јавној управи. Она је подсјетила да на сајту www.еуправа.ме

од 2015. године постоји посебна платформа - еПартиципација путем које органи објављују јавне позиве за све процесе у оквиру креирања јавних политика, те да Министарство јавне управе управља овим системом и прати читав процес. Она је истакла да је од априла 2019. године у функцији је унапријеђена верзија овог сајта и у 2019. години је било 179 јавних позива, а у првој половини 2020. године број јавних позива је већ 169.

MJU

„На порталу е-Партиципација постоје посебни модули за информисања јавности о процесу јавних расправа, консултовања јавности, учешће представника НВО у радним групама, као и дио за објаву јавних обавјештања. Посебна пажња је посвећена транспарентности читавог процеса, али и недостатку коментара грађана и цивилног сектора на предлоге нацрта закона и стратешких докумената. То очигледно показује да грађани нису још увијек прихватили ову платформу као званични електронски канал за информисање и давање сугестија у процесу креирања јавних политика“ – оцијенила је Беговић. Она, такође, сматра да улога медија у промоцији процеса е-Демократије може бити од кључне важности за даље коришћење ових платформи. Беговић је навела да ће у наредном периоду Министарство јавне управе уложити додатне напоре на едукацији службеника који користе овај систем, али и апеловала на представнике цивилног друштва да се пријаве за обавјештења о јавним позивима која се објављују, како би путем маила добијали информације о новостима на овом порталу.

Када је у питању коришћење портала е-Петиције навела је да је намјера да се Портал е-Петиције унаприједи и прошири на процесе у локалној самоуправи, због чињенице да се многе јавне расправе тичу петиција за питања која нијесу у надлежности Владе.

Беговић се осврнула и на портал Систем48 који је доступан у неколико градова Црне Горе, путем којег се могу поднијети захтјеви за рјешавање различитих проблема у локалној заједници, што, такође, доприноси унапређењу демократског процеса.

Кључни изазови у процесу е-Партиципације су незаинтересованост грађана, недовољно познавање ИТ алата, одређени пропусти у процедурама обајављивања, а као препоруке су препознати подизање свијести грађана, едукација грађана за коришћење ИТ алата, промоција и додатна едукација службеника у јавним управама и администратора.

МИНИСТАРСТВО ЈАВНЕ УПРАВЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?