- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Добробит свиња приликом клања: мјере за рјешавање ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Добробит свиња приликом клања: мјере за рјешавање проблема добробити
Објављено: 18.06.2020. • 20:00 Аутор: УБХВФП
Вец́ина опасности које се односе на добробит свиња приликом клања узроковане су неадекватном стручношћу лица која врше клање и лоше пројектованим и изграђеним објектима за клање. То је један од главних закључака посљедњег научног мишљења ЕФСА-е о добробити животиња током процеса клања. ЕФСА истиче недостатак вјештина и/или обуке лица која обављају клање као озбиљну пријетњу добробити животиња.
Научно мишљење о добробити свиња при клању је посљедње у низу ажурираних процјена добробити животиња приликом клања које је затражила Европска комисија. У овом мишљењу предложене су мјере за уклањање опасности за добробит животиња, које су најчешц́е повезане са клањем свиња за производњу хране.
Марта Хугас, главна научница ЕФСА-е, изјавила је: „Као дио нове стратегије„ Од њиве до трпезе“, Европска комисија преиспитује важеће законске одредбе о добробити животиња у циљу формирања одрживог система исхране у ЕУ. Ова серија научних мишљења ЕФСА-е пружиц́е научну основу за то испитивање. Високи стандарди добробити животиња унапријеђују здравље животиња и квалитет хране, смањују потребу за љековима и могу помоц́и у очувању биолошке разноликости. Здраве, добро његоване животиње од суштинског су значаја за ланац здраве хране. “
Опсежни преглед свиња обухвата процес клања од доласка и истовара свиња преко омамљивања до искрварења и убијања. Идентификоване су бројне опасности које доводе до проблема добробити - попут топлотног стреса, жеђи, дуготрајне глади и респираторних тегоба - и предложене су превентивне и корективне мјере када је то могуц́е.
Вец́ина опасности - 29 од 30 идентификованих - посљедица су недостатака лица која обављају клање због фактора као што су недостатак обуке и умор. Превентивне мјере могу се примијенити за све опасности, при чему је управљање на самој локацији клања кључно у превенцији опасности.
Научна мишљења о добробити при клању заснивају се на најновијим доступним научним сазнањима и развијају се у консултацијама са експертима за добробит животиња из држава чланица ЕУ.
Ова мишљења користиц́е Европска комисија у разговорима са Свјетском организацијом за здравље животиња (ОИЕ) чији је циљ усклађивање приступа добробити животиња приликом клања.
Научно мишљење доступно је на сљедећем линку:
Везани чланци:
Извјештаји о раду 11.11.2024.
Информације о пословима одсјека 08.11.2024.
Мониторинг резидуа 07.11.2024.
Антимикробна резистенција 06.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?