- Влада Црне Горе
НКТ: Угоститељски објекти до поноћи у цијелој ЦГ, ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
НКТ: Угоститељски објекти до поноћи у цијелој ЦГ, строжије мјере у Сјеверном региону, из Србије само у карантин
Објављено: 07.07.2020. • 03:06 Аутор: СЛЗУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ
Национално координационо тијело за заразне болести (НКТ) је на данашњој сједници, којом је предсједавао предсједник Милутин Симовић, одлучило о више епидемиолошких мјера како за цијелу Црну Гору тако и за Сјеверни регион посебно.
У цијелој ЦГ затварање вртића, угоститељски објекти само до поноћи
Одлучено је да се због високог епидемиолошког ризика прекида васпитно-образовни рад у јавним и приватним установама које обављају предшколско васпитање и образовање.
Радно вријеме свих угоститељских објеката – ресторана, кафана, кафетерија, хотелских ресторана и сличних угоститељских објекта као и угоститељских објеката на купалиштима и плажама – на цијелој територији Црне Горе ограничава се до 24 сата.
Мјера ће се примјењивати у наредних недјељу дана, након чега ће, на основу анализе учинка мјере и епидемиолошке ситуације, бити одлучено да ли ће примјена мјере бити продужена.
Национално координационо тијело подсјећа угоститеље на важеће мјере као и на препоруке Института за јавно здравље за угоститељске објекте. Привредна друштва, правна лица и предузетници који обављају угоститељску дјелатност у угоститељским објектима морају посебно повести рачуна о мјерама које подразумијевају највише четири особе за столом, осим чланова истог породичног домаћинства као и на обавезу размака међу столовима од најмање два метра.
Оштрије епидемиолошке мјере у Сјеверном региону
Због сложене епидемиолошке ситуације у Сјеверном региону одлучено је да се у општинама Пљевља, Бијело Поље, Беране, Петњица, Андријевица, Рожаје, Плав и Гусиње рад свих угоститељских објеката обуставља на недјељу дана, након чега ће бити процијењен учинак мјере и евентуално продужавање њене примјене.
У општини Пљевља уводе се мјере какве су 26. јуна уведене у Бијелом Пољу, а 2. јула у Беранама:
Забрањена су окупљања у затвореним и на отвореним јавним мјестима (јавна окупљања, јавне приредбе, спортски, политички, културно-умјетнички и приватни скупови, свадбе, као и друге манифестације);
Вјерске заједнице су обавезне да активности прилагоде актуелној епидемиолошкој ситуацији и да вјерске обреде у вјерским објектима обављају искључиво без присуства грађана;
Забрањен је превоз у путничком моторном возилу више од два одрасла лица у исто вријеме, осим чланова заједничког породичног домаћинства и лица која обављају редовне радне задатке;
Забрањено је кретање и задржавање више од два лица на отвореном јавном мјесту, осим чланова заједничког породичног домаћинства и лица која обављају редовне радне задатке;
Обавезно је коришћење заштитних маски у затвореном и отвореном јавном мјесту. Ова обавеза не односи се на објекте становања; и
Забрањена су окупљања у објектима становања лицима која нијесу чланови заједничког породичног домаћинства.
Формирани су посебни тимови који ће већ од сјутра боравити у општинама Сјеверног региона ради помоћи, координације и консултација са локалним властима и медицинским стручњацима са циљем што бржег и квалитетнијег превладавања посљедица ширења коронавируса у том региону.
Национално координационо тијело поручује грађанима и привреди Сјеверног региона да су цијела држава и наш медицински систем уз њих, али да успјех у обуздавању ширења инфекције зависи прије свега од тога у коликој мјери сваки појединац поштује наредбе.
Поновљена препорука за рад од куће
Са сједнице су још једном позвани државна управа и локална самоуправа, привредна друштва и предузетници да сав рад који је могуће обављати од куће организују на тај начин.
И државни органи и привреда и грађани имају исти циљ: очување континуитета дјелатности уз истовремену бригу о здрављу и животима грађана.
Након уласка из Србије најстрожи епидемиолошки надзор
Уважавајући развој епидемиолошке ситуације у Републици Србији одлучено је да сва лица која у Црну Гору улазе из те државе од вечерас буду упућивана у карантин.
Црна Гора остаје опредијељена да се не затвара за своје држављане, али стопа активних случајева у Републици Србији, поготово у подручју уз границу са Црном Гором, налаже најстрожи епидемиолошки надзор. Због тога лица која улазе у Црну Гору из Републике Србије до даљега неће бити упућивана у кућну самоизолацију већ искључиво у карантин у објектима које је држава одредила за ту мјеру.
Дозволе за боравак странаца важе до 30. септембра
Национално координационо тијело одлучило је, на предлог Управе полиције, да се дозволе за боравак странаца у Црној Гори, које су истекле, сматрају важећим до 30. септембра 2020. године уколико лице на које се дозвола односи задовољава све остале законом предвиђене услове.
Одлучено је да се након претходних сличних мјера које су доношене у вријеме епидемије, и након данашње мјере, важење дозвола за боравак странаца након 30. септембра неће на овакав начин продужавати.
УИП у два дана, од ступања на снагу новог закона, изрекла 8.500 еура казни
Национално координационо тијело за заразне болести размотрило је Извјештај Управе за инспекцијске послове о активностима предузетим од 3. до 5. јула, односно након ступања на снагу Закона о измјенама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести.
У два дана инспектори су изрекли 8.500 еура казни са прекршајним налогом и то: Тржишна инспекција 4.250 еура због непоштовања мјера коришћења личних заштитних маски и друге заштитне опреме, Туристичка инспекција 3.550 еура због непоштовања мјера обавезне дистанце међу столовима у угоститељским објектима или броја лица која могу сједити за столом, док је Инспекција рада изрекла 700 еура прекршајних казни јер запослени нијесу користили заштитну опрему.
Међу кажњенима су један продајни објекат у Делта Цитyу, двије златаре, једна пекара, један фризерски салон и више предузетника других дјелатности.
У сриједу састанак о изборима
За сриједу заказан је састанак представника Националног координационог тијела за заразне болести, Државне изборне комисије, надлежних државних институција и невладиних организација које се баве изборним условима, на тему мјера које је потребно донијети како би на предстојећим изборима био омогућен неометан изборни процес у околностима проширене инфекције коронавирусом.
СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ
ФОТО И ВИДЕО: хттпс://флиц.кр/с/аХсмПгиЛТy
Везани чланци:
Саопштење потпредсједника Владе Алексе Бечића 01.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?