- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Завршена рестаурација Спомен-комплекса на Барутани...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Завршена рестаурација Спомен-комплекса на Барутани: Засијао меморијал палим борцима Љешанске нахије
Објављено: 12.07.2020. • 20:03 Аутор: МКУ
У сусрет 13. јулу – Дану државности Црне Горе, завршена је рестаурација монументалног Спомен-комплекса на Барутани, чија је ауторка призната црногорска архитектица Светлана Кана Радевић. У обнову Споменика палим борцима Љешанске нахије уложено је готово 100.000 еура, а пројекат је реализован кроз сарадњу Министарства културе и Централне банке Црне Горе, уз допринос служби Главног града Подгорица.
Споменички комплекс био је у лошем стању, првенствено због изложености атмосферским утицајима и промјенама, и то у свим сегментима, па је враћање у првобитно стање, кроз примјену свих конзерваторских мјера и третмана, био врло комплексан подухват који је успјешно реализовао Центар за конзервацију и археологију Црне Горе.
„Влада Црне Горе остаје посвећена пројектима очувања и обнове споменичког насљеђа наше земље, као незаобилазним свједочанствима истрајне борбе црногорског народа за слободу. Меморијал палим борцима на Барутани мјесто је на којем ће и будуће генерације учити о идентитетском коду своје земље и узвишеним идејама антифашизма“, казао је министар културе Александар Богдановић.
Споменик на Барутани изузетно је умјетничко и архитектонско дјело, које је подигнуто као израз колективне меморије на пале борце за слободу. Савршено је уклопљен у природно окружење и показује изванредно умијеће ауторке да комуницира са амбијентом стварајући атријум на отвореном. Меморијал у облику пет организационих цијелина, заузима површину од око 1.410 метара квадратних и обухвата прилазни плато са степеницама, са којих води стаза до три споменичке цјелине које су посвећене страдалницима из три велика рата. Прва цјелина посвећена је погинулима у Балканским ратовима, друга родољубима страдалим у Првом свјетском рату и трећа жртвама Другог свјетског рата.
Централни споменик висок је 12 метара и у облику је шест истих и у вертикали стилизованих елемената који формирају јединствени облик бакље, испред које се налази амфитеатар са бетонским кружним сједиштима. На самом уласку у комплекс налазе се двије капије, а у саставу спомен-комплекса и неколико спомен-плоча са текстовима и уклесаним именима погинулих Љешњана у Балканском рату (115 имена), Првом свјетском рату (114 имена) и Другом свјетском рату, гдје се ишчитавају имена народних хероја Јелене Б. Ћетковић и Милована С. Челебића, заједно са још 230 имена палих бораца.
Споменик на Барутани уписан је у Регистар спомен обиљежја Главног града Подгорице. Изграђен је 1980. године, а радови на њему трајали су пет година.
Пројектом рестаурације овог споменичког комплекса, уз његово редовно даље одржавање, као крајњи резултат биће унапријеђена презентација значења овог спомен-обиљежја као израза очувања меморије на борце пале за слободу Црне Горе.
Пројектом рестаурације овог споменичког комплекса, уз његово редовно даље одржавање, као крајњи резултат биће унапријеђена презентација значења овог спомен-обиљежја као израза очувања меморије на борце пале за слободу Црне Горе.
Министарство културе
Везани чланци:
Засиједање Омладинског парламента 02.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?