Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ДИСКУТОВАНА ПРОБЛЕМАТИКА ЗАПОШЉАВАЊА РОМА И ЕГИПЋАНА: УНАПРИЈЕДИТИ РЕЗУЛТАТЕ

Објављено: 17.07.2020. 17:05 Аутор: ПР Слузба

Министарство за људска и мањинска права (МЉМП) наставило је са активним мониторингом политика и праксе друштвеног укључивања Рома и Египћана.

 

Државни секретар у МЉМП мр Александар Саша Зековић обавио је консултацију са Невеном Шуковић, савјетницом у Заводу за запошљавање (ЗЗЗ) Црне Горе и чланицом Комисије за праћење и имплементацију „Стратегије за социјалну инклузију Рома и Египћана у Црној Гори 2016-2020“.

 

Саопштено је да се на евиденцији ЗЗЗ тренутно налази 851 особа из ромске и египћанске националности које активно траже запошљење. Подаци о етничком поријеклу су добијени на основу њиховог самодекларисања што је важна одредница идентитета.

 

Представница ЗЗЗ Црне Горе Невена Шуковић, из Сектора за посредовање при запошљавању и ЕУРЕС, је представила актуелне податке који су значајни за разумијевање проблематике запошљавања и планирања даљег дјеловања. Од укупног броја незапошљених лица евидентираних код ЗЗЗ њих 25 је са средњом школском спремом од чега је седамнаест (17) са завршеним трећим степеном и осам (8) лица са завршеним четвртим степеном. Једно (1) лице је са вишом школом (завршеним шестим степеном) а два (2) лица су са завршеним факултетом (седми степен школске спреме). 

 

Костатовано је да Роми и Египћани према образовном нивоу, посједовању тржишно употребљивих знања, способности и вјештина и начину на који знања и способности користе у највећем броју спадају у категорију теже запошљивих особа.

 

Детаљно је представљена одговорност и рад савјетника који прати сваку евидентирану особу на бироу рада. То подразумијева, између осталог, уредно информисање о огласима, упућивање ка послодавцима, сврставање према степену запошљивости, утврђивање плана запошљавања. ЗЗЗ Црне Горе посвећено и актвно спроводи и групно савјетовање кроз које се организују радионице ради стицања и развијања знања и вјештина за активно тражење посла. Договорено је да се интензивирају активности према образованим Ромима и Египћанима са евиденције ЗЗЗ Црне Горе који континуирано показује отвореност за успостављање сарадње и ширење партнерске подршке према социјалној инклузији свих рањивих група.

 

МЉМП је препознало потребу да се оснажи промовисање запошљавања рањивих група, уз представљење позитивних примјера и промоцију таквих послодаваца а посебно да се поново креирају субвенције за запошљавање одређених група унутар ромске и египћанске заједнице. Када би се подржало запошљавање образованих Рома и Египћана, у практичном  и суштинском смислу би се оснажила порука о значају и користима образовања. 

 

У МЉМП је истакнута важност да се при ангажовању и запошљавању лица који помажу социјалну инклузију Рома и Египћана води рачуна о познавању језика које говоре и користе ове заједнице. Језичка баријера је један од главних ограничавајућих фактора при реализацији програма активне политике запошљавања али и за бољи успјех у образовању. Зато је важно да се при избору кандидата нарочито води рачуна о њиховом познавању ромског и албанског језика, без обзира на националност јер је то кључно за будућу комуникацију и добре резултате. 

 

Заједнички је препозната потреба да се кроз унапријеђену пажњу МЉМП, Министарства просвјете, ЗЗЗ Црне Горе и послодаваца оснаже активности у односу на резултате запошљавања Рома и Египћана. МЉМП ће предложити формат међусобне дискусије, уз укљученост организација цивилног друштва које се требају препознати као озбиљан партнер у запошљавању образованих и квалификованих припадника ових етничких заједница и код препознавања могућих примјера дискриминације на тржишту рада. 

 

Састанку су присуствовали савјетници у МЉМП мр Сокољ БеганајМирела Рамчиловић и мр Рамиз Шахман. 

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?