- Влада Црне Горе
Министарство финансија ЗАВРШЕНА РАСПРАВА О ПРЕДЛОГУ ЗАКОНА О ФОНДУ РАДА
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
ЗАВРШЕНА РАСПРАВА О ПРЕДЛОГУ ЗАКОНА О ФОНДУ РАДА
Објављено: 18.07.2020. • 03:12 Аутор: мрсс
У Скупштини је вечарас на планераној сједници завршена расправа о Предлогу Закона о Фонду рада, о којем ће се посланици накнадно изјаснити.
Генерални директор Директората за рад у Министарству рада и социјалног старања мр Зоран Ратковић казао да су основни разлози за доношење новог Закоа о Фонду рада, као гарантне институције са својством правног лица, који има статус државног Фонда, потреба да се на прецизнији начин уреде органи управљања и њихова дјелатност, поступак за остваривање права запосленог на исплату неисплаћених потрживања, по основу престанка радног односа усљед стечаја код послодавца.
„Такође, да се на институционални начин обезбиједи право на исплату наведених потраживања запослених по основу радног односа код послодавца над којим је покренут стечајни поступак, ако потраживања у потпуности или дјелимично нијесу измирена из стечајне масе у складу са Законом о стечају“, додао је Ратковић.
Он је подсјетио да је радна група за израду овог закона формирана 11. јануара 2016. године, у чијем саставу су били поред представника Министарства рада и социјалног старања и представници социјалних партнера, представници Уније послодаваца Црне Горе, Савеза синдиката Црне Горе, као и помоћница директора Фонда рада.
„И овај закон је резултат трипартитног социјалног дијалога. У складу са Уредбом о поступку и начину спровођења јавне расправе у припреми закона („Службени лист ЦГ“, бр 012/12) обављена је јавна расправа, организовани округли столови“, истакао је Ратковић.
Он је казао да су новине у Приједлогу Закона о Фонду рада сљедеће:
- Јачање Фонда рада као гарантне институције за исплату права запослеима чији је радни однос престао усљед стечаја у смислу да ће Фонд рада исплаћивати све порезе и доприносе запосленима који су стекли један од услова за остваривање права на пензију, назависно од окончања стечајног поступка, што до сада није било прописано;
- Право на исплату неисплаћених потраживања код послодавца над којим је покренут стечајни поступак има запослени који је био у радном односу код послодавца на дан отварања стечајног поступка, као и запослени којем је престао радни однос у периоду од шест мјесеци прије отварања стечајног поступка и којем су потраживања утврђења у складу са законом којим се уређује стечајни поступак
- Поједностављен поступак за остваривање права запослених
- Прецизније уређење надлежности органа Фонда рада у складу са Законом о државној управи
- Усклађивање са новим Законом о раду којим је прописано да остваривање права запослених усљед стечаја неће зависити од окочања стечајног поступка, као и да ће Фонд рада бити повјерилац приликом окончања стечајног поступка.
- Директор ће водити поступак за остваривање права запослених у вези са неизмиреним потраживањима, као и обављати друге послове за потребе Фонда, а у циљу заштите запослених који су остали без посла у стечајном поступку.
Ратковић је подсјетио да је Закон о Фонду рада у децембра 2018. године добио позитивно мишљење од стране Европске комисије, али да је његова имплементација условљена доношењем Закона о раду (Поглавље ИВ Заштита запослених у случају стечајног поступка).
„Имајући у виду чињеницу да је Закон о раду Скупштина Црне Горе усвојила 23. децембра 2019. године и да је овај закон ступио на снагу 7. јануара 2020. године, стекли су се услови да се Закон о Фонду рада процесуира Скупштини Цре Горе на усвајање“, закључио је Ратковић.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?