Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

КОНКРЕТИЗОВАТИ И УЧИНИТИ ВИДЉИВОМ САРАДЊУ СА МИНИСТАРСТВОМ ЗА ЉУДСКА И МАЊИНСКА ПРАВА

Објављено: 21.07.2020. 23:54 Аутор: ПР служба

Институција Заштитника и Министарство за људска и мањинска права  (МЉМП) треба да ојачају и конкретизују сарадњу и учине је видљивијом, оцијењено је на састанку Омбудсмана Синише Бјековића са државним секретаром овог Владиног ресора Александром Сашом Зековићем.

 

Заштитник је представио планове за унутрашњу реорганизацију посла као и актуелне теме којима се баве сектори.

 

„Имајући у виду наше мандате и мисију, сарадња између Омбудсмана и МЉМП приородан је и логичан слијед. Потребно је направити пресјек активности и приоритета како би се у блиској будућности усмјерили на области од заједничког интересовања, првенствено кроз промотивне активности и кампање за подизање свијести јавности“, рекао је он.

 

Зековић је казао да у Министарству препознају резултате рада Заштитника и све бољу позицију на међународном плану. Он је иницирао састанак међуинституционалних тимова који би размијенили  информације у подручју заштите од дискриминације и мањинских права, с акцентом на међународним стандардима и пракси. 

 

Детаљније је разговарано о иницијативама и активностима за побољшање положаја Рома, те квалитета и доступности њиховог образовања. Као важна тема истакло се запошљавање припадника ове категорије становништва, уз оцјену да се мора учинити више у подстицајним политикама и мјерама за запошљавање Рома, нарочито оних са завршеном средњом школом и факултетом.

 

Зековић је саопштио да се на евиденцији бироа рада тренутно налази 25 припадника ромске заједнице који су са средњом школом и троје са завршеним факултетом. „Нажалост, ови бројеви не шаљу добру поруку. Како бисмо дјеловали проактивно и конкретно Министарство ће иницирати дискусиони форум за запошљавање који би требало да укључи представнике више Владиних ресора, органа и институција, како бисмо пронашли што бољи одговор на државном али и на локалном нивоу“, казао је он.

 

На састанку је указано на значај и неопходност доношења новог правилника о евиденцијама случајева дискриминације, који треба да примјењују тужилаштва, судови, инспекцијски органи и полиција. 

 

Такође, саговорници су се сагласили о потреби преиспитивања продуктивности пројеката које финансира Министарство, а разговарано је и о иницијативи Заштитника да се широм Црне Горе успоставе контакт тачке из редова цивилног сектора,  за пријављивање случајева дискриминације.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?