- Влада Црне Горе
Министарство правде Одржан тренинг „Од социјалне баријере до етике род...
Одржан тренинг „Од социјалне баријере до етике рода“
У остварењу људских права и слобода у Црној Гори, родне политике имају кључну улогу истакла је начелница Одјељења за послове родне равноправности Биљана Пејовић, у уводном обраћању на једнодневном тренингу „Од социјалне баријере до етике рода“ који је одржан у Хотелу Рамада у Подгорици у организацији НВО Идентитет а у партнерству са Минстарством за људска и мањинска права.
Полазећи од чињенице да је Министарство за људска и мањинска права један од главних институционалних механизама за остваривање политике родне равноправности, Пејовић је нагласила интензивни рад Одјељења за послове родне равноправности на доношењу и спровођењу политика у овој области, кроз инклузивно партнерство са државним органима, невладиним организацијама, академском заједницом, медијима, које у фокусу имају унапређење људских права жена. Кроз препознавање циљева пројекта “Од социјалне баријере до етике рода“ у остварењу родних политика, она још једанпут акценовала да Влада Црне Горе и ресорно министарство (МЉМП) препознају у невладимим организацијама партнере на реализацији стратешких програма, те да сарадња владиног и невладиног сектора представља кључни фактор демократизације и хуманизације друштва.
Учесницима тренинга се, испред организатора, обратила Тијана Вуковић, психолошкиња, представивши пројекат “Од социјалне баријере до етике рода” подржаног од Минситарства за људска и мањинска права у области родна равноправност на конкурсу „КЉУЧ ЈЕ У РУКАМА ЖЕНЕ” у 2019. години, у чијем се контексту реализује истоимени тренинг. Она је објаснила на који начин циљеви тренинга прате континуитет постизања пројектних циљева, почев од општег циља који се односи на поштовање женских људских права уз омогућавање равноправних услова жена у свим областима друштвеног живота и стварање услова за коришћење еманципаторских потенцијала жена.
Тренерица је била Славица Стриковић, експерткиња за женска људска права.
Садржај тренинга био је усмјерен на питања елиминације услова за дискриминацију жена у економској, друштвеној, културној и другим областима живота, са фокусом на превазилажење неједнаке заступљености жена и мушкараца, односно неједнаког третмана лица једног пола у односу на лица другог пола, као и на могућности предузимања посебних мјера за обезбјеђивање и унапрјеђивање родне равноправности. Рразматране су могућности подизања нивоа свијести и знања јавности о значају родне равноправнсти кроз смањење степена дискриминације по основу пола и рода и повећање степена информисања јавности о имплементацији политике родне равнопавности и искорјењивање родних стереотипа у области социјалне инклузије и заштите.
Тренинг је био намијењен представницима органа државне управе, органа локалне управе, судства, тужилаштва, инспекцијских органа и женама из категорије теже запошљивих, као и студеентској популацији и свим родно сензибилисаним особама.
Министарство за људска и мањинска права